Čas je za sajenje spomladanskih sort česna

20. 2. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Shutterstock

spomladanske sorte česna, česen, stroki, sajenje česna

Če česna nismo posadili že jeseni, to naredimo pred pomladjo, takoj ko tla ne zmrzujejo več in jih mogoče obdelati. Zdaj sadimo samo spomladanske sorte sorte česna.

Zakaj je tako pomembno, da česen posadimo tako zgodaj? Ker je dan še kratek: v njem česen razvija korenine, medtem ko rastoči dan spodbuja rast listov. Pozneje spomladi posadimo česen, manj močne korenine razvije.

Sorte

Na deklaraciji kupljenega semenskega česna je poleg imena sorte navedeno tudi, ali je primerna za pomladno ali jesensko sajenje. Če tega podatka ni, zanj vprašajte prodajalca.

PREBERITE ŠE: Slovenske sorte česna

Stroki za sajenje

Glavice semenskega česna razdelimo na stroke šele tik pred uporabo, v nasprotnem primeru radi odženejo že pred sajenjem. To ni zaželeno, saj se razvije šibkejši koreninski sistem.

Večji stroki dajejo debelejši pridelek. Zato za sajenje v vrsto uporabimo večje zunanje stroke, manjše notranje stroke pa posadimo bolj na gosto in porabimo kot mlad česen, z listjem vred.

Priprava tal in gnojenje

Idealno je, če grede pripravimo vsaj deset dni pred sajenjem. Gredico prerahljamo in mehansko uničimo plevele. Česen najbolje uspeva v peščeno-ilovnatih tleh, v katerih ne zastaja voda. Je rastlina s skromnimi potrebami po hranilih, zato ga sadimo na gredice, ki smo jih s hlevskim gnojem gnojili najmanj dve, raje tri leta prej. Izrazito ne mara hlevskega gnoja. Lahko pa zemlji pred sajenjem dodamo manjšo količino domačega komposta ali kupljenih organskih gnojil. Zahteva širok kolobar, presledek med pridelovanjem česna in katerekoli druge čebulnice na isti gredi naj bo štiri- ali petleten.

Razdalja in globina sajenja

Vrste česna naj bodo 30 cm narazen, da jih bomo lahko okopavali, ne da bi poškodovali korenine.Stroke česna sadimo v vrste, ki morajo biti toliko narazen, da bomo rastline lahko okopavali. Redno okopavanje je ključno za lep pridelek. Pri sajenju stroke potisnemo v zemljo s širšim (spodnjim) delom navzdol, morebitno jamico ali jarek zasujemo. Med stroki v vrsti naj bo od 5 do 10 cm presledka, med vrstami pa skoraj 30 cm.

Namakanje

Česen na vrtu tudi zalivamo, predvsem v času brez padavin, ko se debelijo glavice (pozno spomladi).

PREBERITE ŠE: Kolumna Jerneje Jošar: Zakaj je hitenje s setvijo na prosto škodljivo

Dobri in slabi sosedje

Česen lahko vzgajamo tudi v mešanih posevkih, skupaj s korenčkom, rdečo peso, kumarami, paradižnikom, žametnico, kapucinkami in ognjičem. Zelo dobro se razume tudi z jagodami, medtem ko so slabe sosede česna prav vse druge čebulnice in stročnice.

Cvetno steblo

Cvetno steblo ni značilnost vseh sort česna. Tistim, ki ga maja poženejo, ga porežemo, da se čebulica bolj odebeli. Na Primorskem so mlada česnova cvetna stebla kulinarična poslastica.

Pobiranje

Spomladanske sorte česna pobiramo na začetku julija.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE