Sadike kumar so godne za presaditev na gredo. Oporo uredimo najprej, potem sadimo.
Če vam vreme »jemlje« kumare in bučke, jih posejte znova
Gojenje kumaric in bučk je preprosto, rodijo hitro, vendar imajo tudi nekaj bolezni, ki jih, potem ko so rastline že prizadete, težko obvladujemo. Če na listih opažate znamenja bolezni ali vam je rastline uničila toča, preprosto posejte nove.
Mnogi vrtičkarji sadike kumar in bučk spomladi kupijo v vrtnariji, ko je dovolj toplo za presaditev na prosto, pozneje pa je ponudba na prodajnih mestih čedalje bolj pičla ali pa so sadike postarane. A za nadomestitev obolelih rastlin si lahko sadike preprosto vzgojite sami, le seme morate kupiti.
Kumare in bučke, ki so sorodnice, najpogosteje napadeta kumarna plesen (bolezen je pogostejša v mokrih sezonah; spoznamo jo po rjavih madežih na listih, pozneje se napadeni listi posušijo v celoti) in pepelovka (pogostejša v vročem vremenu; spoznamo jo po belem, pozneje sivem poprhu po listih, ki se nazadnje posušijo).
PREBERITE ŠE: KOLUMNA JERNEJE JOŠAR: DVE NAJPOGOSTEJŠI BOLEZNI BUČNIC
Ko opazimo prve obolele liste, jih (nikoli z vlažnih rastlin!) odrežemo in odnesemo z vrta. Pepelasto plesen lahko nekoliko upočasnimo s škropljenjem rastlin s pripravkom iz njivske preslice, pripravkom s sodo bikarbono, enkratnim (!) škropljenjem z žajbljevim čajem ali z žveplenim pripravkom proti pepelovki.
Nove rastline na drugo mesto
Če nameravamo vzgojiti nove sadike, jih ne sejmo ali sadimo na mesta propadlih rastlin, temveč na drugo mesto na vrtu, da bo čim manj možnosti za ponovno okužbo. Kumaram bomo pač naredili novo oporo.
Do kdaj je čas za novo setev
Setev novih kumar in podolgovatih bučk je smiselna do srede avgusta, saj bomo še vedno dočakali plodove. To pa denimo ne velja za bučke hokaido, čajote in npr. melone, ki imajo precej dolgo rastno dobo. S setvijo novih rastlin seveda ne čakamo, da stare povsem propadejo.
Setev v lončke ali na gredo
Seme kumar in bučk lahko posejemo neposredno na gredo, vzkalile bodo že v nekaj dneh. Pripravimo rastišče s precej komposta, lahko tudi odležanega hlevskega gnoja, pomešanega z zemljo, seme pokrijmo z največ 2 cm zemlje. Zalivamo vsak dan.
Lahko sejemo tudi v lončke v substrat za setev in seme pokrijemo z 1 cm zemlje, ko bo vzklilo, pa bomo ob stebelce do listov postopoma dosipavali prst, da bo sadika razvila več korenin. Setev v lončke je primernejša v primeru, če lahko tako bolje vzdržujemo vlažnost. Lončki s sadikami naj bodo kar na prostem, nekje v polsenci. Na gredo jih presadimo po treh tednih.
Hranila
Obe vrtnini sta precej »lačni«, zato je pomembna uporaba kakovostnega organskega gnojila, bučke, ki za razliko od kumar ne potrebujejo opore, lahko rastejo kar na kompostnem kupu.
Voda in zastirka
Rastline moramo obilno zalivati, posebno ob tvorbi plodov porabijo veliko vode. Da bo preskrbljenost z njo enakomerna (da ne bodo plodovi grenki), tla okrog rastlin pokrijmo z rastlinsko zastirko.