Zrnje morda res ne bi dozorelo do pozebe, a rastlina je koristna za »počitek zemlje«, njene korenine odvračajo plevel, cvetovi so čudovita čebelja paša, pa še za čaj, ki pomaga pri krčnih žilah, jo lahko uporabimo.
Da zaščitimo mikroorganizme v tleh, moramo poskrbeti, da zemlja v vrtu ni nikoli gola, izpostavljena soncu, dežju in vetru. Tla zaščitimo z zastirko, na izpraznjene gredice pa sejemo rastline za zeleno gnojenje. Ker hitro kali in raste ter v kratkem času naredi veliko zelene mase, ki prekrije in zaščiti tla, je za zeleno gnojenje zelo primerna tudi ajda.
Če kmetje ajde za zrnje ne sejejo šele kot naknadni posevek, po spravilu zgodnjega krompirja ali žetvi ječmena, jo lahko sejejo že od aprila naprej. V tem primeru zraste više, ko če bi jo sejali poleti. Rastna doba ajde do zorenja je od 70 do 90 dni.
Seme posejemo povprek po zrahljani gredici in ga z grabljami zadelamo v tla. Posebno gnojenje ni potrebno.
Ajda ima visoko vsebnost flavonoida rutozida, zato so poparki iz njenih listov zdravilo proti krčnim žilam in blagodejni za krepitev žil. Vsebnost rutozida je najvišja pred cvetenjem.