Tako se lahko zgodi, da je oljčna muha v plodove oljk že odložila jajčeca, medtem ko se na feromonsko vabo še ni ujela. Ta vzorec obnašanja oljčne muhe so na inštitutu v letošnjem letu že potrdili na nekaterih lokacijah slovenske Istre, saj so s pregledovanjem plodov kar na osmih lokacijah ugotovili od eno- do 13-odstotno napadenost tj. prisotnost jajčec in ličinke prvega stadija, so sporočili iz Znanstveno-raziskovalnega središča (ZRS) Koper.
"Dosedanji vremenski pogoji so očitno zelo ugodni za oljčno muho, zato bo treba varstvu posvetiti veliko pozornosti, če ne želimo, da se ponovi katastrofalno leto 2014," so opozorili.
Kot so dodali, je Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije na pobudo oljkarjev od Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v začetku meseca pridobila dovoljenje za uporabo sredstva perfekthion za zatiranje oljčne muhe v nujnih primerih. Na podlagi pridobljenega dokumenta je dovoljena uporaba zalog omenjenega sredstva za zatiranje, ki so oljkarjem ostala in bi jih sicer morali porabiti do konca junija.
PREBERITE ŠE: POZOR, NEVARNA BOLEZEN OLJK!
Sredstvo lahko oljkarji v rastni dobi uporabijo največ enkrat v času do 30. septembra ob natančnem upoštevanju navodil. O uporabi omenjenega sredstva morajo obvezno obvestiti kmetijsko gozdarsko zbornico, so še zapisali na ZRS Koper.