Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Previdno pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev

Pristojne službe so začele obveščati in osveščati javnost o pomenu pravilne uporabe fitofarmacevtskih sredstev. S tem želijo zaščititi okolje in zdravje ljudi, poseben poudarek pa je na varovanju čebel, ki so eden ključnih indikatorjev čistosti okolja in imajo zelo pomembno vlogo v kmetijski proizvodnji.
K. Ž./STA
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:51
2:41

Fitofarmacevtska sredstva so namenjena zatiranju škodljivih organizmov, ki negativno vplivajo na rast, razvoj in skladiščenje rastlin. Zaradi načina delovanja in uporabe lahko ob nepravilni uporabi negativno vplivajo na zdravje ljudi in okolje, zato jih uporabimo šele, ko izčrpamo vse druge možnosti varstva rastlin, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Osnovno načelo pravilne uporabe fitofarmacevtskih sredstev je, da vedno uporabljamo le v Sloveniji registrirana sredstva in zgolj za namene in na način, za katere je uporaba dovoljena. Pozorni moramo biti na odmerek, čas in število tretiranj ter karenco, pomembna pa je tudi dosledna in pravilna uporaba zaščitne opreme. Vsi ti podatki so dostopni na etiketi oz. v navodilih za uporabo, ki jih morajo uporabniki skrbno prebrati.

Škropilno brozgo je treba pripraviti na posebnih mestih za polnjenje in mešanje, kjer morebitno razlitje ne more doseči vodnih tokov in drenažnih jarkov. Za tretiranje s fitofarmacevtskimi sredstvi je treba uporabiti brezhibno delujoče naprave za nanašanje, nikoli pa se ne sme škropiti v vetrovnem vremenu. Uporabnik mora pri uporabi teh sredstev upoštevati tudi varnostni pas med območjem škropljenja in vodno površino, ki je naveden na etiketi in navodilu za uporabo.

Posebno mesto pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev ima skrb za čebele in druge neciljne organizme, ki so jim izpostavljeni z nabiranjem nektarja, cvetnega prahu in medene rose. Fitofarmacevtska sredstva, ki škodijo čebelam, so na etiketi označena z napisom Nevarno za čebele, opremljena pa so tudi s posebnim grafičnim znakom.

Kmetijsko ministrstvo aktivnosti osveščanja vodi skupaj z Upravo RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Čebelarsko zvezo Slovenije in Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine