Sajenje česna

Kdaj je pravi čas za sajenje česna? Odgovarjamo na vprašanje bralke, ki je že v začetku septembra na prodajnih policah opazila česen in čebulček za sajenje na domačem vrtu.

Če ste se te dni sprehajali po trgovinah in vrtnih centrih, ste verjetno zasledili, da že prodajajo česen in čebulček za jesensko sajenje. Bralko zanima, ali je zdaj pravi čas za sajenje ter ali ga je treba pognojiti že pri sajenju ali pozneje?

PREBERITE ŠE: VSE, KAR MORAMO VEDETI O GOJENJU ČESNA

Čas za sajenje česna je še novembra

Prodaja semenskega česna se resnično začne zelo zgodaj. Česen za dobro rast potrebuje veliko svetlobe, zato ga sadimo v jesenskem času po 15. oktobru in še v začetku novembra. Seveda odvisno od vremena in glede na kraj, v katerem živimo. Tako bo v kratkih dneh zime in zgodnje pomladi odgnal liste, ko se bodo dnevi začeli daljšati, pa se bodo oblikovali stroki.

Jeseni posajeni česen bo praviloma večji, ostrejšega okusa in lažje se bo lupil od tistega, ki ga posadimo zgodaj spomladi. Po drugi strani pa ima spomladanski drobnejše glavice z več stroki, ki se bolje shranjujejo v primerjavi z jesenskimi sortami. Če zamudimo s pobiranjem, hitro pride do težav: dan se začne krajšati in listi ter korenine začnejo spet odganjati, posledica pa je zmanjšanje suhe snovi v strokih. V nasprotju s splošnim prepričanjem, da ima česen skromne potrebe po vodi, moramo za enakomerno vlažnost tal poskrbeti predvsem ob saditvi, sicer bomo dobili maloštevilne stroke skromne teže. To pomeni, da ga jeseni redno zalivamo, da so tla vlažna, in se bo dobro ukoreninil.

Jeseni posajeni česen bo praviloma večji, ostrejšega okusa in lažje se bo lupil. FOTO: nblx/Shutterstock

Pazimo, da stroke ločimo od glavic šele tik pred sajenjem. V tleh naredimo jamico, če je zemlja rahla, in stroke preprosto potisnemo vanjo tako, da bo nad njimi od 2 do 3 cm prsti, in dobrih 10 cm narazen. Paziti moramo še, da so obrnjeni s priostrenim koncem navzgor. Pozorni smo na pravilen kolobar in dobre sosede. Tako česen sadimo na gredo, na kateri smo prej gojili kumare, rdečo peso, paradižnik, korenček in jagode. Ne sadimo ga na isto mesto, kjer so prej rasli fižol, grah, kapusnice in seveda druge čebulnice. Na te grede ga je priporočljivo saditi šele po štirih letih. 

Pri sajenju je gnojenje odvisno od tega, kaj je prej raslo tam in kako intenzivno je bilo gnojenje med letom. A rastlina potrebuje hranila za razvoj koreninskega sistema. Najbolje je uporabiti peletirano ekološko organsko gnojilo z dovolj kalija, ki je pomemben za razvoj korenin. Tako gnojilo potresemo okoli česna pred dežjem, ki ga je jeseni načeloma dovolj. Če pa dežja ni in česen redno zalivamo, potem dodamo v zalivalko tekoče organsko gnojilo iz morskih alg. Te namreč vsebujejo veliko naravnega kalija.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE