Še lahko ponovno posejemo bučke, kumare, korenček, nizek fižol ...

18. 7. 2019 | Besedilo: Julijana Bavčar

julij, ponovna setev, kumare, toča, neurje, bučke, nizek fižol

Mnoge od okleščenih, zaradi neurnega dežja in toče poškodovanih vrtnin lahko sredi julija posejemo na novo, saj bodo v toplih dneh vzklile in se razrasle hitreje kot spomladi. Še lahko posejemo nizek stročji fižol, kumarice in bučke, korenček, sladko koruzo, poletne sorte solate ali posadimo njihove sadike. Čas je seveda primeren za mnoge druge vrtnine, ki jih vrtičkarji običajno sejejo in sadijo v tem času, toda najprej nadomestimo zelenjadnice, za katere ocenimo, da so preveč poškodovane, da bi se zdravo obrasle.



Kumare in bučke

Tako kumarice kot grmaste bučke (ne buče) imajo zelo hitro rast. Če velja, da potrebujemo spomladi za njihov razvoj do sadik, ki jih bomo potem preselili na toplo, okrog tri tedne, bo šlo zdaj poleti veliko hitreje. Semena lahko v primerni razdalji posadimo neposredno na gredico, pri čemer tla zasenčimo, da se ne pregrevajo in ohranjajo vlago. Tudi ekstremne poletne temperature namreč preprečujejo kalitev semena. Zato s setvijo pohitimo še pred naslednjim vročinskim valom. Lahko pa semena kumaric in bučk posejemo v lončke za sadike in jih na vrtu postavimo v polsenco in na mesto, kjer do njih polži nimajo dostopa.

Kumarice bodo zdrave, če jim napravimo oporo, zaradi česar bo med rastlinami bolj zračno.

Nizki fižol

Priporočljivo je, da nizki fižol za stročje, ki ga posadimo neposredno v gredico, pred setvijo čez noč namočimo v mlačno vodo, kamilični ali žajbljev čaj, kar je še posebej pomembno, če sejemo v zelo vročih poletnih dneh. Setev tudi zasenčimo z olistanimi vejami, s čimer ublažimo pregrevanje zemlje, in skrbimo, da so tla ves čas enakomerno vlažna.

!!galerija!!


Korenček

Tudi sicer korenček na vrtu v presledkih sejemo vse do konca julija, in sicer direktno na gredo. Vzgoja iz sadik ni možna, saj mu ob presajanju uničimo glavno korenino. Za poletne setve se priporoča setev v vrsti po 2 semeni na 1 cm dolžine; medvrstna razdalja pa naj bo od 20 do 30 cm, ker potrebuje korenček redno okopavanje in redčenje oz. pletje. Korenje plevemo le, ko je listje povsem suho, saj lahko z obdelavo vlažnega pripomoremo k razvoju glivične bolezni alternarije, ki povzroča črnjenje listov.

Solata in radič za rezanje

Tudi pri setvah solate, pa tudi radiča tržaškega solatnika, ki ga uporabljamo za rezanje, ne čakamo, da bodo spet nastopili ekstremno vroči dnevi. Tržaški solatnik sejemo na stalno mesto, medtem ko je pri solatah bolje, da jih posejemo v setvene platojčke za sadike, saj je tako manj možnosti, da bi zaradi prepoznega redčenja ušle v cvet. Julija sejemo poletne sorte solate, ki so odpornejše na vročino: dalmatinsko ledenko, great lakes, unicum, canasto, romansko solato in druge sorte, ki nam jih svetujejo v vrtnariji.

Druge vrtnine

Drugim vrtninam, ki jih običajno sejemo ali sadimo sredi poletja, pravimo tudi naknadni posevki, saj z njimi zapolnimo že izpraznjene gredice. Več o tem, za katere je čas julija, preberite v našem setvenem koledarju.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE