V Slovenski Istri je letina nekoliko manjša od lanske, zato pa je nekaj več pridelka v novih nasadih na Goriškem in v Goriških Brdih. V Sloveniji je z oljčnimi nasadi trenutno zasajenih 1900 hektarov, prve pridelke pa so letos pobrali v okoli 300 do 400 hektarih nasadov.
S kvaliteto in količino pobranih oljk in stisnjenega oljčnega olja so zadovoljni predvsem na Goriškem in v Goriških Brdih. Tamkajšnja oljarna na Dobrovem je letos stisnila več kot 20 ton olja, od katerega so briški oljkarji prispevali nekaj več kot 16 ton.
Polovica oljčnih olj ne ustreza deklaracijam
Na kmetijskem ministrstvu sicer opozarjajo, da so potrošniki premalo ozaveščeni o tem, kakšno je kvalitetno oljčno olje. Predsednica sveta za oljkarje pri kmetijskem ministrstvu Milena Bučar Miklavčič pojasnjuje, da skoraj polovica vseh oljčnih olj ne ustreza zapisanim deklaracijam na etiketah, predvsem kar se tiče kakovostnih in pristnostnih parametrov. "Slovensko oljčno olje pa je kvalitetno, saj nikjer ni tolikšnega števila pridelovalcev, ki pridelujejo olje z zaščiteno označbo porekla," je še dejala.
Dvom o kvaliteti oljčnega olja se postavlja tudi ob cenah za liter olja. "Nizke cene pri nas avtomatično vzbudijo sum o kakovosti in izvoru olja," meni predsednik Zveze oljkarskih društev Slovenije Peter Deržak.