Tem trem napakam se morate pri vrtnarjenju nujno izogniti

Če se vam zdi, da nimate vrtnarskega talenta, preverite, ali razlog za neuspeh morda ne tiči v spodnjem početju.

Sezona vrtnarjenja je v polnem teku in na vrtu že lahko žanjemo sadove svojega dela. Pobiramo sladke jagode, trebimo hrustljavo solato in rukolo, pa še bi lahko naštevali. Če pri vrtnarjenju nismo bili preveč uspešni, pa se prav tako že kažejo rezultati. V tem primeru nad začetkom poletja verjetno nismo tako navdušeni, a ker se učimo iz napak, je prav, da ugotovimo, kje smo brcnili v temo.

Tudi če se vam zdi, da ste na vrtu prav vse počeli po navodilih in se držali najrazličnejših nasvetov, je mogoče, da rastline niso obrodile želene letine. Morda je to posledica začetniških napak, podobne pa se zgodijo tudi izkušenim vrtnarjem, ki se v gredicah sklanjajo desetletja. Najpogostejše so tri, ki so pravzaprav precej temeljne. Nanje včasih kar pozabimo, zato vas spodaj spominjamo, na kaj bodite še posebej pozorni, da se na vrtu v velikem loku izognete neuspehu.

PREBERITE ŠE: 5 VRTNIN, KI USPEJO TUDI ZAČETNIKOM

pH zemlje

Različne rastline za uspešno rast potrebujejo različno kislo zemljo. Temu primerno moramo prilagoditi njen pH oziroma izbrati prave sadike, ki bodo v danih okoliščinah dobro uspevale. Najprej moramo pH s pomočjo lestvice seveda izmeriti, nato pa ga uravnavamo z različnimi dodatki, ki so na voljo v vrtnih centrih ali pa celo v shrambi naše kuhinje. Skratka, nikar ne zanemarjajte stopnje kislosti zemlje, saj je od nje precej odvisno, koliko sadja in zelenjave boste pridelali na svojem vrtu.


Napačna lega

Če so gredice že postavljene in na vrtu nič ne uspeva, ste se morda zmotili pri sami zasnovi vrta. Poleg kislosti je namreč izredno pomemben dejavnik prava lega. Preverite, koliko ur sonca so deležne vaše sadike, kje je zahod in kje vzhod ter kakšne so najnižje temperature zemlje, ko zaide sonce. Temperature in sončni žarki so namreč izrednega pomena za rastline.

Gneča na vrtu

Morda pa z lego in kislostjo zemlje ni nič narobe, a če ste sadike posadili preblizu, se boste slabi letini težko izognili. Med sabo bodo namreč konkurirale za hranilne snovi in vodo, njihove korenine ne bodo imele dovolj prostora za svobodno rast, tudi senčile se bodo. Zato bodite pri sajenju ali setvi raje nekoliko bolj skromni. Preverite pa tudi, katere rastline so si med seboj dobre sosede in katere ne.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE