Top 5 vrst zelenjave, ki jih v visoke grede sadimo pozno poleti

20. 7. 2021 | Besedilo: E. N.

vrt, visoka greda, vrtnine, zelenjava

Nasveti za tiste, ki ste to poletje ravno uredili nove visoke grede, pa tudi za tiste, ki ste letos že "želi" in si želite novih vrtnih izzivov.

Visoke grede so v zadnjih letih postale tako priljubljene, da so vrtnariti začeli celo tisti, ki prej pred hišo nikoli ne bi želeli gredic. Dvignjeni vrtički so bolj kot njivi podobni koritom za rože, zato so na vrtovih lahko videti še kako lično, ko pa na njih zrastejo prvi pridelki, je navdušenje zagotovljeno. K povečanju števila visokih gred je pri nas pripomoglo tudi koronsko obdobje, ki ga je marsikdo izkoristil za vrtnarjenje, mi pa danes svetujemo, za zasaditev ali setev katerih vrtnin je v poznem poletju še čas

Najprej naj se dotaknemo nekaterih prednosti, ki jih imajo visoke grede pred običajnimi talnimi gredicami. Ne samo, da nas pri urejanju vrtička zaradi višine ne uščipne v križu in da je vse skupaj videti bolj urejeno, visoke grede premorejo tudi nekatere funkcionalne prednosti. Ker vanje pri začetnem polnjenju nalagamo plasti materiala, ki se sčasoma razgrajuje v humus, je zemlja tudi v globini zelo bogata, poleg tega pa je globoka, rahla in zaradi višine toplejša, kar je prednost spomladi in jeseni. Takšne razmere rastlinam izjemno ustrezajo, sploh tistim z globljimi koreninami. 

V visoke grede lahko tako zasadimo praktično vse, pri tem pa se držimo podobnih smernic sosedstva pri rastlinah kakor pri običajnih gredicah. Če ste bili zgodaj spomladi pridni, s svojih visokih gredic gotovo že pobirate paradižnik, jajčevce, bučke in druge vrtnine. Kaj pa zasaditi od srede do konca poletja?


Blitva

Za sejanje blitve je čas od julija do septembra idealen, saj ta rastlina tudi prezimi. Poskrbimo, da bodo gredice dobro pognojene, saj si tako lahko obetamo čudovite in zdrave zelene liste.

PREBERITE ŠE: AVGUSTA IN SEPTEMBRA SPET SEJEMO BLITVO – PREZIMILA BO

Nizek fižol

Če smo iz visoke grede v teh dneh pobrali na primer krompir, je še vedno čas, da ga nadomestimo z nizkim fižolom, ki bo od zemlje zahteval druge hranilne snovi in slednje tako ne bomo izčrpali. Nizki fižol lahko posejemo še do konca avgusta, sicer pa je to vrtnina, ki ne potrebuje dodatnega gnojenja.

Endivija

Julij je čas za sajenje endivije in radiča, še vedno lahko posadimo tudi poletne solate. Sajenje sadik je hitro opravljeno in odlična naložba, saj bomo tako lahko solatnice nabirali še kar nekaj časa, radič in endivijo še vso jesen. Domača solata je zagotovo najboljša, saj ne mine veliko časa od takrat, ko jo naberemo, do zaužitja. Na transportnih poteh in v trgovskih skladiščih se namreč lahko izgubi tudi do 80 odstotkov njenih hranilnih snovi.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA JERNEJE JOŠAR: SETVE ZA JESENSKO ZIMSKO BERO


Brokoli

Brokoli, pa tudi njegova sorodnica cvetača sta odlična za sajenje v družbo visokega fižola, saj se v senci ne bosta pritoževala. Obrodila bosta jeseni, ko bomo lahko z gredice pobrali kar nekaj lepih zelenih in belih cvetov za jesenske juhice, ko bo na vrata spet potrkal mraz. Obe vrtnini potrebujeta redno vzdrževanje vlažnosti zemlje.

Kitajsko zelje

Do konca avgusta ali začetka septembra pa imamo čas tudi za sajenje sadik kitajskega zelja, kar se nam bo prav tako obrestovalo v zgodnji jeseni. Njegova prednost je tudi ta, da bo, ko ga bomo nabrali, kar nekaj časa počakalo v hladilniku.

PREBERITE ŠE: POZNE SETVE IN SAJENJE: GREDICE NE SMEJO OSTATI PRAZNE

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Bučke: 40 receptov za glavne jedi, priloge, prigrizke, shranke in sladice

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE