Da bodo bučke dobro obrodile
Bučke so prav tako toplotno zahtevne rastline. Sama jih konec aprila posejem v lončke in sredi maja mlade sadike presajam na prosto. Še vedno pa je čas, da jih posejete kar na prosto. Seme dan prej namočite v kamiličnem ali žajbljevem čaju, da bo hitreje vzklilo in bo rastlina bolj odporna proti boleznim.
Vse, kar bučke potrebujejo, so dobro pognojena tla in kakšen kvadratni meter prostora. Pozneje, ko bodo začele nastavljati cvetove, se lahko zgodi, da bo na rastlini veliko več moških cvetov kot ženskih, to pa za nas pomeni tudi malo ali nič plodov. Čezmerno število moških cvetov se lahko pojavi zaradi vremenskih razmer, na katere pravzaprav nimamo vpliva, veliko pa je odvisno tudi od tega, kako bomo rastline negovali. To je dobro vedeti, še preden bučke posadimo na prosto. Da bi cvetove znali razlikovati, si zapomnimo, da ima moški cvet dolg in tanek pecelj, medtem ko je pecelj ženskega cveta kratek in debel.
Vremenske razmere, ki vplivajo na nastavek ženskih cvetov:
Bolj bomo fižol pobirali, več ga bomo imeli
Stročji fižol je ne samo zelo hvaležna stročnica, ki ne zavzame veliko prostora, ampak je tako, kot je koristna za naše telo, koristna tudi za tla. Na koreninah fižola in drugih stročnic živijo bakterije, ki v belih gomoljčkih shranjujejo dušik, pridobljen iz zraka. Tako je rastlina preskrbljena z dušikom, hkrati pa so s tem elementom obogatena tla in koristi vrtninam, ki bodo sledile posevku fižola. Nekateri ste s setvijo pohiteli že v aprilu, nekateri ga boste šele sejali. Da ga boste lahko pobirali celo poletje in jesen, ga sejte v več intervalih. Najbolje vsaka dva ali tri tedne manjšo količino. In ne pozabite, pogosteje ga boste pobirali, bolj bo fižol nastavljal nove cvetove in s tem stroke. Pobirajte ga na dan za plod in pridelek bo še obilnejši.
Maj je tudi čas sajenja kumaric. Od tistih za vlaganje do velikih z gladko lupino in malo semeni za solate. Pred leti sem na svoj vrt posadila rastlino z imenom mehiška kumara. Tako prijetno me je presenetila, da ji od tedaj vedno namenim nekaj kotičkov vrta. Strokovno ime Melothria scabra kaže, da tale kumarica pravzaprav botanično ni kumarica. V Mehiki in Srednji Ameriki, od koder prihaja, ji pravijo tudi majhna lubenica, saj so njeni ljubki, do 2,5 cm veliki plodovi na las podobni mini lubenicam. Je ovijalka, zato potrebuje oporo. Sama ji najraje naredim oporo v obliki indijanskega šotora, kar je pozneje, ko se vzpne po kolih in oblikuje množico dlanasto deljenih listov, videti nadvse privlačno. Lepa, z obilico plodov, ki jih pobiramo od julija do prve slane, bo vam popestrila tako vrt kot jedilnik. Samo tako za hrustanje, mimogrede, na sprehodu po vrtu, ali dodatek paradižnikovi solati in vlaganje v kis. Poiščite seme ali sadike in z njo nemudoma na vrt. Boste videli, kako so šele otroci navdušeni nad njo!
Tropski okus kar na zelenjavnem vrtu ali v loncu
Še eno dokaj novo rastlino vam želim predstaviti. Ta je prinesla še večjo pestrost v svet sadnih okusov. Pepino ali melonasta hruška (Solanum moricatum) prihaja iz zahodnega dela Južne Amerike. Je bližnji sorodnik paradižnika, jajčevca in drugih razhudnikovk, na kar kažejo za to družino tipični zvezdasti cvetovi. Ker je tako kot njegovi sorodniki tudi pepino rad na toplem, ga šele zdaj presajamo na prosto. Namenimo mu sončno lego ter prst dobro pognojimo, pozneje pa mu omogočimo oporo. Dobro se bo obnesel tudi v loncih ali celo obešenkah, pri katerih se poganjki s plodovi prevešajo navzdol. Plodovi, velikosti kot pri jajčevcu, bodo začeli dozorevati konec julija in nas bodo razveseljevali vse do prve slane. Je brez znanih bolezni in škodljivcev, nezahteven za gojenje, poleg tega je lepa rastlina. Plodove pepina lahko v hladnem in temnem prostoru uspešno hranimo do pomladi.
Sočno, sladko meso, v katerem se prepletajo okusi melone, hruške, manga, ananasa in še česa, je tako nepopisno okusno, da se splača košček gredice nameniti temu sadežu. Za zdaj sta znani dve sorti, in sicer temno vijoličast s svetlimi prižami in rumeno oranžen s temnimi prižami. Pojemo ga kar surovega, sicer pa lahko iz njega pripravimo tudi kompot ali marmelado, da o sadnih kremah za sladice ne izgubljam besed.
Da, o solati govorim. Tako zelo si je po dolgi zimi želimo, da spomladi pretiravamo s setvijo. Namesto da bi sejali vsaka dva tedna manjše količine, posejemo celo vrečico semen naenkrat. Posledica je preveč solate, ki je ne moremo pojesti in ničkolikokrat pristane na kompostu, ker nam uide v cvet. Po drugi strani pa pridejo predolga obdobja brez nje. Zato tudi v tem času sejemo po malem in večkrat. Vendar ker solata poleti tako rada prehitro uide v cvet, premišljeno izbiramo sorte. Poiščemo take, ki so odporne proti vročini in suši.
Sorti, ki zelo dobro prenašata vročino in sušo, sta rozetasta till in krhkolistna poletni čudež.
Sorte, ki dobro prenašajo vročino, vendar zahtevajo zalivanje, če nastopi suša, so mehkolistna glavnata ovation in štirisezonski čudež, krhkolistna glavnata great lakes, rozetaste hardy, pocarde in rubinette.