Če razmišljate o posvojitvi psa iz Bosne

Odločitev, da bomo v dom sprejeli psa, mora biti dobro premišljena. Pes je namreč velika in večletna odgovornost, zato je zelo pomembno, da se z novim kosmatincem strinjajo vsi družinski člani. Mnogi se odločajo, da bodo psa posvojili iz tujine, pogosto iz Bosne in Hercegovine. Kako to storiti?

Mojca Gričar iz Društva AniMa (Animals matter) nam je pojasnila, kakšen je postopek posvojitve psa iz omenjene države: pes mora biti cepljen proti steklini, od cepljenja pa mora preteči najmanj 21 dni; imeti mora uradni zdravstveni certifikat za prehod meje, ki ga izda pooblaščeni veterinar oz. veterinarska inšpekcija; biti mora čipiran in mora imeti potni list, po psa mora priti posvojitelj oz. novi skrbnik.

»V društvu pomagamo predvsem pri oddaji psov in muc v EU in Sloveniji, izjemoma pa sodelujemo tudi s prostovoljci iz Srbije in BiH. Večina prej brezdomnih psov iz Bosne je nastanjena pri tam živečih prostovoljcih. Oni običajno poskrbijo za veterinarska dokazila in dokumente, da psi prispejo v Slovenijo zdravi in po predpisih. Psi iz tujine so cepljeni, čipirani in praviloma tudi sterilizirani oz. kastrirani. Postopek posvojitve se tu malo razlikuje, saj je treba predvidevati čas, ki ga morajo živali po cepljenjih preživeti v svojih matičnih državah, prav tako je treba urediti prevoz. Sicer pa je za uradne informacije o uvozu psa iz BiH pristojna slovenska veterinarska inšpekcija, zato je priporočljivo, da se, tisti ki želijo posvojiti psa iz te države, pred posvojitvijo obrnejo nanjo,« svetuje sogovornica.

Pojasni tudi, da slika psa, ki nam je simpatičen, še ne pomeni, da je prava izbira. Videz naj nas ne zavede, saj so bolj od fizičnih lastnosti psa pomembne njegove navade in značaj ter dejstvo, da je zdrav. Seveda je treba pomisliti tudi na to, ali bomo za štirinožca dobro skrbeli. Bomo imeli zanj dovolj časa, denarja in ljubezni? Nato je treba zbrati čim več informacij o potencialnem psu, ki jih dobite pri članih društva, prek katerega ga želite posvojiti.

Pogoji za posvojitev živali

»Če se glede na dobljene informacije odločite za posvojitev psa, si mi njegov bodoči dom ogledamo.« Pogoj je, da pes ne bo privezan na verigo, saj se oddaja za družabnika ljudem. Zaželeno je, da živi v stanovanju skupaj s skrbniki, za tiste pse, ki so navajeni bivati zunaj in se v zaprtem prostoru ne počutijo dobro, pa člani poiščejo dom z ograjenim vrtom. Če boste spoštovali posvojitvene pogoje, se postopek posvojitve začne.

Ob predaji živali podpišete Izjavo o prevzemu živali oz. o odgovornem skrbništvu živali. V sedmih dneh je po zakonu treba prepisati psa iz tujine v slovenski register oz. narediti prepis na novega skrbnika. To se uredi pri veterinarju na podlagi izjave o prenosu lastništva, morebitnih certifikatov in dokazil o zdravstvenem stanju psa ter čipa matere za pse, skotene po 1. 1. 2015 v RS, kar vam pridobi vaša kontaktna oseba.

Luna je k Benjaminu Juriču prišla pred slabima dvema letoma iz Bosne. Foto: P. M.

Stroški

Društvo se financira predvsem s pomočjo donacij, zato so veseli, če vsak nov skrbnik poravna vsaj veterinarske stroške, stroške vpisa v Centralni register psov (CRP) in izdaje novega potnega lista, če je potreben, pa pokrije novi skrbnik. »Hvaležni smo za vsak prostovoljni prispevek, saj nam ti pomagajo uresničevati poslanstvo – živalim poiskati nov, ljubeč dom.«

Srečna Luna

Eden izmed skrbnikov posvojene psičke iz Bosne je tudi Benjamin Jurič iz Štor. Simpatična kosmatinka živi z družino in danes uživa s svojimi ljudmi, ki se ji posvečajo, jo negujejo, skrbijo za njeno zdravje ter zanjo izbirajo kakovostno hrano. In kar je najbolj pomembno – jo imajo radi, jo spoštujejo in obožujejo.

»Luna je k nam prišla pred slabima dvema letoma iz Bosne, iz okolice Bihaća, kjer so jo našli na smetišču. Bila je stara približno eno leto, saj nismo želeli posvojiti mladička, temveč odraslega psa. To je bila odlična odločitev, saj se je na življenje v stanovanju privadila takoj, predvidevamo, da je že živela pri nekom. Vedela je, kje in kdaj se opravlja potreba in že od začetka je brez težav počakala na naslednji sprehod. Je odličnega značaja, prilagodljiva, ne laja v stanovanju, prijazna je do otrok, tako da smo glede tega res imeli srečo. Kavč je osvojila takoj, prav tako osnovne ukaze, kot so sedi, prostor, tačko. Z njo obiskujem tudi pasjo šolo, kjer je pridna učenka, ki bi za priboljšek naredila vse. Veliko smo zunaj, rada hodi tudi v hribe, kjer vedno opravi vsaj dvakratno ali trikratno pot, ker teka naprej in nazaj in prevoha vse,« nam je zaupal njen skrbnik.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE