Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Kako hišnemu ljubljenčku odstraniti klope

V naših podnebnih razmerah so klopi aktivni od pomladi do pozne jeseni. Nekateri od njih prenašajo nevarne bolezni, ki so lahko usodne tudi za domače živali, kot so psi in mačke. Prenos bolezni lahko preprečimo tako, da hišne ljubljenčke – predvsem tiste, ki so veliko v naravi – redno pregledujemo in pravočasno odstranimo morebitne „slepe potnike“ med njihovo dlako.
18. 9. 2017 | 13:17
21. 10. 2024 | 20:35
3:38

Dolžina dlake 

Nekatere pasme psov in mačk je zaradi dolžine dlake lažje pregledovati kot druge. V dolgi dlaki se namreč klopi lažje oziroma bolje skrijejo, zato jih težje opazimo, medtem ko so pri kratkodlakih pasmah vidni že na prvi pogled. 

Odkrivanje klopov 

Klope je na mačjem ali pasjem kožuhu precej lažje opaziti kot denimo bolhe. Običajno so nekoliko temnejše barve in dovolj veliki, da jih opazimo že s prosim očesom (razen, če ima vaša mačka ali pes zelo dolgo oziroma gosto dlako). Klopi se za razliko od drugih parazitov ne gibljejo veliko – ko enkrat najdejo mesto, v kožo zarijejo svojo glavo, da se lahko hranijo. Dlje kot so prisesani na gostitelja, večji so, saj se napolnijo s krvjo.  

Preglejte celo telo 

Priporočljivo je, da psa ali mačko pregledate vsak dan oziroma po vsakem daljšem sprehodu, še zlasti, če se je žival dlje časa zadrževala v visoki travi ali gozdu. Iskanje klopov pričnite pri glavi in s prsti ali glavnikom prečešite celotno telo. Skrbno preiščite tudi področje pod ovratnico, pod repom in okoli zadnjika, ne pozabite na področje okoli dimelj, pregibe ob tacah (pod pazduhami) in med  kremplji. Klopi se namreč običajno skrijejo na temnejše predele telesa.  

Še posebej privlačno skrivališče pa so ušesa, kjer je ravno prav temno, vlažno in skrito. Temeljito jih preglejte iz zunanje kot tudi z notranje strani. Če pes/mačka med pregledovanjem neprestano stresa z glavo, pom,oč poiščite pri veterinarju, ki bo notranji ušesni kanal pregledal s posebnim instrumentom.  

Odstranjevanje

Odstranjevanja klopov se lotite še posebej skrbno, saj morate izvleči celotno telo skupaj s prisesano glavo. Pri tem si nadenite rokavice za enkratno uporabo ali si pomagajte s papirnato brisačko. S pomočjo pincete ali posebnega pripomočka, ki ima na koncu kljkico, klopa primite čim bližje koži. Počasi, a odločno ga potegnite naravnost ven, vendar pri tem ne stiskajte klopovega telesa. Med izvlečenjem pincete ne obračajte oziroma vrtite, klopa ne poskušajte zažgati in nanj ne nanašajte nobenega olja ali česa podobnega, saj te metode niso uspešne, predvsem pa so lahko celo nevarne.  

Kam s klopom po odstranitvi 

Ko klopa izvlečete iz kože, ga skupaj s pinceto namočite v manjšo količino alkohola, kar ga bo dokončno ubilo. Nikakor ga ne mečkajte ali stiskajte s prsti. Na mestu, kjer je bil klop prisesan, bo ostala majhna rana, ki jo lahko očistite z razkužilom. Preden začnete z odstranjevanjem naslednjega klopa, razkužite tudi pinceto.

Vir: PetMD

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine