17. 2. 2023 | Besedilo: P. M.
podgane, potres, iskanje preživelih, iskanje ponesrečencev, APOPO, Donna Kean
Podgane z nahrbtniki v pomoč pri iskanju preživelih v potresu
17. 2. 2023 | Besedilo: P. M.
podgane, potres, iskanje preživelih, iskanje ponesrečencev, APOPO, Donna Kean
Nič nenavadnega ni, kadar beseda nanese na psa reševalca, ki je naučen, da poišče osebe, pokopane pod ruševinami, ki jih je za sabo pustil potres močnejše stopnje. Redkeje pa slišimo še o eni vrsti živali, ki znajo opraviti enako delo, in prav tako reševati življenja. Te živalce so učene podgane.
Čeprav ima marsikdo do teh glodavcev odpor, jih bo morda po navedenem dejstvu od sedaj gledal z večjim občudovanjem. Podgane je namreč mogoče, podobno kot pse, naučiti iskanja preživelih na območjih, ki so jih prizadele katastrofe. Ker so majhne, radovedne, prilagodljive, pametne, ker rade raziskujejo in odlično vohajo, so kot nalašč primerne za opravljanje tovrstnih nalog.
PREBERITE ŠE: Z ZLATOM NAGRAJENA PODGANA, KI REŠUJE ČLOVEŠKA ŽIVLJENJA
Projekt s podganami so začeli v belgijski in ameriški neprofitni organizaciji, imenovani APOPO, ki te drobne sesalce uri za iskanje kopenskih min in tuberkuloze. Glodavce pa tudi učijo, da jim pomagajo pri iskanju preživelih, in sicer s pomočjo visokotehnološke kamere, ki jo nosijo na svojem hrbtu. APOPO se je pri razvoju nahrbtnika povezal s Tehnološko univerzo v Eindhovnu na Nizozemskem z namenom, da bi ustvarili takšnega, ki bo opremljen z video kamero, dvosmernim mikrofonom in oddajnikom lokacije za pomoč prvim posredovalcem pri komunikaciji s preživelimi.
!!galerija!!
Na inovativnem projektu dela 33-letna raziskovalka dr. Donna Kean iz Glasgowa na Škotskem. Učenje podgan poteka 15 minut na dan, petkrat tedensko. Raziskovalci podgane najprej naučijo, da se vrnejo na začetno točko. Ko jo dosežejo, jim raziskovalci predvajajo pisk (potrditev za dobro opravljeno delo) in takrat podgana ve, da bo nagrajena. Raziskovalci ji s pomočjo brizge ponudijo hrano in jo s tem motivirajo za nadaljnje delo.
Nato podgane naučijo, da na svojem nahrbtniku potegnejo gumijasto žogo, ki je pritrjena na mikrostikalo, ki prav tako oddaja pisk. V resničnem svetu bi podgana s tem dala signal reševalcem. Ko to zna, podgano navadijo, da pride do lažne žrtve, potegne žogo in se po pisku vrne tja, od koder je bila izpuščena. V povprečju traja od 9 mesecev do enega leta, da se podgane naučijo opraviti to nalogo.
Podgane se zaradi svoje gibljivosti in majhnosti zlahka splazijo v luknjice in razpoke, ki jih človek ali pes ne moreta doseči. Zato obstaja velika verjetnost, da se bodo kmalu vodnikom in njihovim reševalnim psom pri iskanju ponesrečencev pridružile tudi te pametne živali.