Do toplotnega udara pride, ker psi in mačke v koži, razen v šapah, nimajo žlez znojnic, ki so zelo pomembne pri uravnavanju telesne temperature, zato se hladijo prek jezika. Jezik je vlažen in z izparevanjem sline hladi kri, ki teče po žilah v jeziku. V hudi vročini živali tako pospešeno dihajo in imajo široko odprt gobček, iz katerega visi jezik. Pri zelo visokih temperaturah ali naporu pa tak način hlajenja odpove, zato lahko pride do nevarnega pregretja organizma.
PREBERITE ŠE: JE SLANA VODA NEVARNA ZA PSA
Vročinski udar ni možen zgolj med prevozom oziroma med čakanjem živali v avtu, temveč tudi v primeru, da je žival na dvorišču priklenjena na verigo in nima možnosti za umik v senco in ohladitev z vodo. Ni zanemarljivo dejstvo, da je vročinski udar v večini primerov usoden, opozarjajo veterinarji.
Če opazite žival v takih okoliščinah, ki je videti slabotna, morate o tem takoj obvestiti policijo na številko 113.
Znaki vročinskega udara so:
{1}
Žival hladite z mlačno, ne mrzlo vodo!
Pri vročinskem udaru je treba žival odpeljati do najbližje veterinarske klinike, sicer pa dati v hladen, klimatiziran prostor. Izmeriti je treba telesno temperaturo, ohlajati žival z mrzlimi in mokrimi brisačami: hladite tačke, rep, ušesa, trebuh in nato postopoma celo žival. Lahko jo položite v kad s hladno (ne mrzlo) vodo. Če je žival nezavestna, pa morate poiskati veterinarsko pomoč.