Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Razlika med ukazoma »stoj« in »počakaj«

Dva ukaza, ki sta zelo uporabna, če imate svojega psa, sta »stoj« in »počakaj«. Gre za povelji, ki se med sabo nekoliko razlikujeta. 'Stoj' pomeni, da pes ostane na določenem mestu in da ga boste za kratek čas zapustili, a se boste ponj vrnili. 'Počakaj' pa pomeni, da se pes za nekaj trenutkov ustavi tam, kjer je, ne glede na to, kaj dela, kje je in v kakšnem položaju je. Nato sledi beseda za sprostitev povelja.
Foto: Aseph/Shutterstock
Foto: Aseph/Shutterstock
13. 2. 2024 | 08:51
22. 10. 2024 | 21:09
4:48

Ne glede na to, katero povelje ga boste učili, vedno uporabite dosledne glasovne ukaze, vadba naj bo kratka in nikar ne pozabite, da učenje vedno zaključite na pozitiven način. Uporabljajte veliko nagrad, kot so priboljški, pohvale in naklonjenost, da okrepite želene vedenjske vzorce. Bodite potrpežljivi in vztrajni, treninge pa izvajajte na mirnem, psu poznanem mestu (najbolje doma ali na vrtu). Manj kot je motenj, tem bolje. Sčasoma dodajajte moteče dejavnike, s čimer boste znanje le še utrjevali.

PREBERITE ŠE: KAKO PREPREČITI PASJI UGRIZ

Učenje "stoj"

Učenje vaje začnite s psom v sedečem ali stoječem položaju. Dvignite roko, dlani naj bodo obrnjene proti psu, nato jasno, trdno izgovorite "stoj", nato naredite korak ali dva nazaj. Če pes ostane na mestu, tudi če le za trenutek, stopite do njega, ga pohvalite in nagradite s priboljškom. Postopoma povečujte razdaljo in čas, ko pes stoji na mestu, prav tako postopoma spreminjajte smer premikanja. S tem boste preizkušali njegovo potrpežljivost, vztrajnost in preverjali, ali bo ubogal ukaz, četudi boste nekoliko nepredvidljivi. Pomembno je, da se vedno vrnete k psu, preden ga nagradite. S tem bo pes začutil, da mu položaj, v katerem je, vedno prinaša nekaj slastnega, zato bo njegova motivacija za delo visoka. Med vajami naredite odmor, da se kuža ne bo naveličal in izgubil koncentracije. Ko bo pes obvladal ukaz »stoj« v mirnem, znanem okolju, je čas, da dodate moteče faktorje. Z njim se odpravite na sprehod in vadite zunaj.

PREBERITE ŠE: UKAZI, KI BI JIH MORAL ZNATI VSAK PES


Vaja »počakaj«

Ukaz "počakaj" psom pove, naj se osredotočijo na vas, ostanejo tam, kjer so in se ne premaknejo naprej, dokler jim tega ne dovolite. Ta ukaz je še posebej koristen, da psu preprečite, da bi na primer pobegnil skozi vrata ali iz svojega boksa.

Psa lahko začnete učiti tega povelja, medtem ko je v boksu. Nekoliko odprite vratca in preverite, ali želi pes ven. Če je tako, vrata hitro zaprite in mu dajte ukaz »počakaj«. Ko vaš pes začne resnično "čakati" na ukaz, naj počaka še nekaj sekund, preden ga izpustite iz boksa. Ko vaš ljubljenček nekaj sekund že drži ukaz "počakaj", lahko začnete odpirati vrata nekoliko širše. Vendar pa morate biti pripravljeni, da hitro zaprete vrata, če bi vaš pes želel planiti ven. Po nekaj dneh vadbe ukaza "počakaj", bi moral biti vaš pes sposoben mirno stati z na stežaj odprtimi vrati, dokler ne izdate ukaza "prosto" ali "naprej".

 Učenje pa lahko pa začnete podobno kot pri ukazu »stoj«, in sicer tako, da začnete vajo s psom v sedečem ali stoječem položaju. Recite "počakaj" in iztegnite roko in naredite majhen korak naprej. Če se pes poskuša premakniti, ga nežno odpeljite nazaj v začetni položaj. Po kratkem premoru, ko pes že čaka, psa sprostite z ukazom za sprostitev, kot je "v redu", »naprej« ali "prosto". Postopoma povečujte trajanje čakanja in uvajajte moteče dejavnike, ko postane pes bolj vešč. Psa lahko naučite tudi, kako naj pridno počaka v drugih okoliščinah, kot je na primer "počakaj" preden greste ven na sprehod na povodcu. Morda boste tudi želeli, da vaš pes počaka, preden izstopi iz avta ali na vrhu stopnic, medtem ko greste v klet ali pa boste želeli, da vzorno počaka na hrano.

PREBERITE ŠE: ZAKAJ JE ODPOKLIC BISTVEN ELEMENT PASJE VZGOJE

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine