Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Bistven element vzgoje je odpoklic

Ste že kdaj naleteli na lastnika, ki je svojega spuščenega psa s povodca glasno klical k sebi, kuža pa se ni odzval? Zelo neprijetna zadeva, tako za lastnika kot za mimoidoče, saj neodzivnost psa nakazuje na njegovo neposlušnost in neupoštevanje lastnika. To pa je lahko nevarno.
Foto: thka/Shutterstock
Foto: thka/Shutterstock
17. 4. 2022 | 08:25
22. 10. 2024 | 16:47
4:07

»Pridi« ali »sem« je morda najpomembnejši ukaz, na katerega bi se moral vaš pes odzvati. Če ga boste naučili odpoklica, mu boste lahko celo rešili življenje. Se sprašujete, kako? Pse včasih njihova radovednost potegne v smrtno nevarne situacije. Predstavljajte si, da se kuža zapodi za žogo, ki se je skotalila na cesto, vi pa že slišite, kako se mu približuje avtomobil. Takrat je nujno, da se pes v trenutku odzove na vaš glas, saj bi se v nasprotnem primeru situacija morebiti končala tragično. Če bo pes obvladal odpoklic, bo vajino življenje bolj kakovostno, saj ga boste na sprehodu lahko izpustili iz povodca, ne da bi bili ob tem v skrbeh ali vam bo ušel, ko bo zavohal kakšno divjo žival, zagledal na tujem dvorišču pasjega prijatelja, ko se bo zapodil za muco ali česa prestrašil.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA ANJE GERMŠEK: VSI PSI - MALI IN VELIKI POTREBUJEJO VZGOJO, VSI

»Odpoklic je bistven pri učenju psa. Še posebej, ko imaš več kot enega, mora ob posamičnem veljati tudi kolektivni odpoklic,« pojasni kinološki strokovnjak Tone Hočevar, ki mu družbo delajo tri psičke. »Pri nas se povelje za skupni odpoklic glasi: «Zbor!«. Vse pritečejo hkrati, sedanje tri sem navadil, da pri tem ena leži, ena sedi, tretja pa stoji, vendar to ni bistveno. Ko jih ne kličeš kolektivno, ima vsaka poklicana svoje ime, pa še tedaj se ti lahko zgodi, da bodo pritekle vse tri, ker pričakujejo nagrado. Pri stopnjah nujnosti odpoklica pa, denimo, za našo Pupi velja povelje »takoj!«, za druge samo malo bolj odločno izgovorjeno ime. Nagrada je pomembna, ko začneš vzgajati in tudi pri začetnem šolanju, potem je dobro, če je ne uporabljaš oziroma priboljški pridejo na vrsto samo občasno,« je prepričan sogovornik. Nekateri psi, ki niso zelo ješči, pa imajo raje drugo nagrado, kot je na primer igra z najljubšo igračo, sprehod, druženje z lastnikom ali zgolj energična pohvala.

Pri začetnem učenju odpoklica je nagrada ključnega pomena. FOTO: Reddogs/Shutterstock
Foto:
Pri začetnem učenju odpoklica je nagrada ključnega pomena. FOTO: Reddogs/Shutterstock Foto:


Sčasoma dodajajte moteče dejavnike 

Vaje odpoklica se lotite v notranjem prostoru, kjer ne bo motečih zunanjih dražljajev, in z mamljivim priboljškom, ki se mu kuža ne bo mogel upreti. Vsakič, ko ga pokličete in priteče k vam, ga sprva nagradite. Lastniki psov včasih uporabljajo ukaz »pridi« samo zato, da bi pritegnili pozornost svojega psa, vendar lahko s tem psa le zmedejo. Za učinkovito in dosledno uboganje ukaza za odpoklic mora povelje »pridi« vedno pomeniti »pridi čisto do mene«. Izogibajte se nagrajevanju psa takrat, kadar na primer pride le na polovico poti do vas, saj s tem dobi napačno predstavo o tem, kaj točno ukaz pomeni in kaj točno od njega pričakujete. Če ga pokličete, potem poskrbite, da pride čisto do vas. Ko bo vaš štirinožec ukaz razumel in ga bo pridno izvajal, vajo nadgradite tako, da postopoma dodajate moteče faktorje. Poskrbeti morate, da boste vedno bolj zanimivi od vsega ostalega, kar se dogaja okoli njega. Dišeča in slastna nagrada običajno zelo pomaga.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine