Čeprav jeseni lahko v naravi naberemo ogromno plodov, zaloga hrane zunaj strmo pada v razmerju s padcem temperatur. Zato je pomembno, da pred zimo pomislimo tudi na druge prebivalce našega vrta. V mislih imamo predvsem ptice, ki jim s postavitvijo ptičje hranilnice pomagamo preživeti mrzle dni.
Ptičjo hišico lahko naredimo sami doma ali pa kupimo že izdelano v specializirani trgovini. Pomembno je, da pticam zagotovimo varno zavetje s streho nad glavo, hkrati pa tudi dovolj prostora, da se jih pod njo zbere več. Hišica naj bo umeščena na mirnejšem delu vrta, da s svojo prisotnostjo ptic ne bomo plašili.
PREBERITE ŠE: KAJ VAM S POLOŽAJEM SPANJA SPOROČA VAŠ PES
Pomembno je tudi, da krmilnico napolnimo z ustrezno hrano. Na naši spletni strani smo že delili recept, kako lahko ptičje pogače pripravimo sami, sicer pa lahko hišico napolnimo tudi s semeni, oreščki in lojem. Pomembno je tudi, da v bližino dodamo posodo z vodo, kjer se bodo ptice lahko odžejale in okopale. Pticam ne dajajte drobtin in kruha, prav tako ne ostankov piškotov in podobnih slanih in sladkih prigrizkov.
Poskrbite, da bo hranilnica s hrano vedno dobro založena. Pticam lahko pomagate tudi tako, da v hranilnico nastavite material za gradnjo gnezd, kot je na primer slama ali celo izčesan kožuh vaših štirinožnih prijateljev. Odpadle dlake jim bodo prišle namreč še kako prav pri izolaciji njihovih gnezdišč. Ptičjo krmilnico vsake toliko časa tudi očistite, saj boste tako preprečili, da bi se med ptiči širile bolezni.
Večina divjih ptic je zaveznikov naših vrtov, saj redno odstranjujejo mrčes in druge škodljivce. Zato je postavitev ptičje hranilnice na vrt v zimskem času neke vrste investicija za pomlad in poletje, ki sledita.
PREBERITE ŠE: V URBANEM OKOLJU GNEZDI VEČ KOT 75 VRST PTIC