Te trave so za vašega psa lahko usodne

Trava sama po sebi običajno ni usodna za pse, vendar obstajajo določene situacije, v katerih lahko trava povzroči nelagodje, včasih tudi smrt.

Verjetno ste že kdaj opazili, da psi jedo travo. Odgovor, zakaj to počnejo, še ni popolnoma jasen. Mnogi so prepričani, da s tem sprožijo bruhanje, kadar se ne počutijo dobro ali kadar jih pestijo prebavne težave. Drugi verjamejo, da s travo dobijo vlaknine, ki jim pomaga pri prebavi, medtem ko tretji verjamejo, da gre za instinktivno vedenje, saj so volkovi, predniki psov, včasih jedli rastline skupaj s plenom. Nenazadnje pa je lahko uživanje trave posledica neprimernega vedenja, ki nastane zaradi pretiranega dolgočasja, pomanjkanja stimulacije ali pa zgolj pretirane radovednosti.

Strupene trave

Večina vrst trav ni nevarna za pse, a obstajajo takšne, ki so zanje strupene. Mednje spadajo na primer bršljan (vsebuje snovi, ki povzročijo bruhanje, drisko, težave z dihanjem), tisa in oleander, ki sta tako zelo strupena, da lahko povzročita resne srčne težave in celo smrt, prav tako se lahko uživanje lisaste kobulnice za psa konča tragično. 

PREBERITE ŠE: JE SLANA VODA NEVARNA ZA PSA

Kaj storiti?

Če opazite, da je vaš pes jedel rastlino, ki je zanj lahko strupena, ter se pojavi bruhanje, driska, pretirano slinjenje, utrujenost, krči, težave z dihanjem, nenavadno vedenje, potem ne odlašajte in pokličite veterinarja, da vam svetuje. V primeru hujših težav psa takoj odpeljite v veterinarsko ambulanto. Kadar je to mogoče, zraven prinesite rastlino, ki jo je pes zaužil, da bo veterinar lahko hitreje in ustrezneje ukrepal ter s tem celo rešil pasje življenje.

Nevaren divji ječmen

Trave so lahko za psa ne le strupene, ampak nekatere med njimi predstavljajo tudi drugačno nevarnost, saj povzročijo fizične poškodbe. Med slednje spada divji ječmen, znan tudi kot lisičji rep (zaradi dolgih ostrih semenskih glav, ki spominjajo na lisičji rep). Njegovi trni se lahko ujamejo v pasjo dlako, zaradi svoje specifične oblike pa se lahko premikajo samo naprej. To predstavlja nevarnost, da se zarijejo v kožo, lahko pa zaidejo v oči, ušesa, nos, tačke ali celo prebavni trakt, če jih pes pogoltne.

PREBERITE ŠE: TAKO UKREPATE, ČE JE PSA PIČILA OSA ALI ČEBELA

!!galerija!!


Simptomi

Če se ječmenov trn zarije psu pod kožo ali kakšen drug del telesa, povzroči občutek draženja, včasih oteklino, bolečino, okužbo in hudo vnetje, saj telo seme trave prepozna kot tujek in ga poskuša odstraniti. Če pes seme vdihne, se preko sapnika ali nosu preseli v telo in se morebiti spusti v pljuča, kar lahko povzroči pljučnico. Pes po vdihu semena nemalokrat kašlja, ima povišano telesno temperaturo, hitro in oteženo diha, ima manj apetita ali povečane bezgavke na vratu. Če seme vstopi v telo preko nožnice, se premakne v mehur in lahko povzroči vnetje mehurja, kadar pa se znajde v ušesu, lahko celo prebode bobnič in povzroči resno okužbo v ušesu. Pri psu se v tem primeru pojavi najprej srbenje, razdražljivost na predelu ušes, gnojni izcedek iz ušesa, nenehno tresenje glave ali pa pes drži glavo nagnjeno na eno stran.

Kako ukrepati?

Najboljša je preventiva, kar pomeni, da se med sprehajanjem izogibajte območjem, kjer rastejo nevarne trave. Poskusite preprečiti, da vaš pes ne hodi po nepokošenem terenu. Priporočljivo je, da kljub vsemu po sprehodu preverite pasje tačke in jih temeljito očistite, pomagalo pa bo tudi, da psa redno krtačite. Kadar pa opazite zgoraj naštete simptome, psa odpeljite k veterinarju. Ta ga bo pregledal, povprašal o simptomih, površinske trne bo odstranil s pinceto, globje zarito travo, ki je povzročila že hujše vnetje, bo morda odstranil (iz kože, ušesa, oči …) s pomočjo lokalne ali splošne anestezije. Rano bo očistil in po potrebi predpisal antibiotik za preprečevanje okužbe ali pa protivnetna zdravila za zmanjšanje bolečine in vnetja.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE