Pri prijavi psov ali letni obnovi potnega lista bodo v prihodnje oblasti v Tel Avivu zbirale tudi vzorce DNK, ki jih bodo hranili v posebni podatkovni bazi. "Mestni nadzorniki bodo potem jemali vzorce nepobranih pasjih iztrebkov in jih primerjali z vzorci DNK," je povedala tiskovna predstavnica mestnih oblasti.
PREBERITE ŠE: PANDEMIJA POSKRBELA ZA VEČ PRIJAV O NEPOBRANIH PASJIH IZTREBKIH
Lastniki, ki ne bodo počistili pasjih iztrebkov, bodo morali plačati globo in kriti stroške analize vzorcev. Višino globe morajo še uskladiti v dogovoru z notranjim ministrstvom. Trenutno je sicer globa za tiste, ki jih zalotijo pri puščanju iztrebkov, skoraj 190 evrov.
Tel Aviv je v globalnem vrhu po številu psov glede na število prebivalcev. Trenutno je v mestu več kot 40.000 gospodinjstev s psi. Vsak enajsti prebivalec ima pri sebi kosmatega prijatelja. Na mesec pa na javnih površinah ostane okoli 500 kilogramov pasjih iztrebkov, ki jih lastniki niso pobrali.
To pa ni prvi projekt te vrste. Podobno so se problema pasjih iztrebkov lotili v mestu Petah blizu Tel Aviva, genetsko pa pasje iztrebke preverjajo tudi v španski Malagi.
Pasje iztrebke moramo pobirati ne glede na to, kje pes opravi svojo potrebo. Razlogi pa so trije: veterinarski ali zdravstveni, higienski in okoljski.