Razstava Jože Plečnik in Praga je na ogled v galeriji na prostem na Krakovskem nasipu ob Ljubljanici.
9. 11. 2020 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Aleksandra Zorko
razstava na prostem, plečnik in praga, razstava, jože plečnik
Plečnik in Praga
9. 11. 2020 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Aleksandra Zorko
razstava na prostem, plečnik in praga, razstava, jože plečnik
»Če hočem delati dobro arhitekturo, moram biti dober človek,« je dejal naš največji arhitekt Jože Plečnik (1972-1957). To lahko med drugim preberete na razstavi z naslovom Jože Plečnik in Praga, ki je na ogled na prostem na Krakovskem nasipu ob Ljubljanici.
Plečnik je pustil močan pečat v arhitekturi češke prestolnice, kjer je med letoma 1911 in 1921 deloval kot profesor na Umetnostni šoli, po tem pa do leta 1935 kot arhitekt praškega gradu. »V desetih letih profesorskega delovanja na Umetnoobrtni šoli v Pragi je Plečnik vzgojil več kot 50 arhitektov, ki so po njegovem etičnem zgledu vplivali na praško medvojno arhitekturno razpravo in pomembno prispevali k visoki ravni češke moderne arhitekture,« lahko med drugim preberemo na razstavi.
Ogledamo pa si lahko, na primer stanovanje, ki ga je Plečnik snoval za prvega češkoslovaškega predsednika T. G. Masaryka na Praškem gradu. Plečnik si je zamislil Masarykovo stanovanje kot obsežen kompleks zasebnega stanovanja, predsednikove delovne sobe in uradnih prostorov. Zavzemalo je skoraj celo drugo nadstropje Nove palače Praškega gradu.
Čeprav so Plečnika želeli na akademiji v Pragi zaposliti, je dal prednost rodni Ljubljani, kjer je leta 1921 na povabilo Ivana Vurnika sprejel mesto profesorja arhitekture na Univerzi v Ljubljani in tam ostal do leta 1956.
Razstava je nastala na pobudo Veleposlaništva Češke republike v Ljubljani in Uprave Praškega gradu.
PREBERITE ŠE: Odprta vrata: Dom arhitekta Jožeta Plečnika