Vremenske razmere velikokrat vplivajo na naše razpoloženje, koliko nam v življenju pomeni svetloba, pa včasih ugotovimo šele v zimskem času, ko nas sončni žarki obiščejo redkeje. Tako kot zunanje razmere na nas vpliva tudi svetloba, ki napolnjuje notranje prostore. Zato je še posebej pomembno, da smo pri opremljanju svojih domov pozorni na to, kako uredimo osvetlitev. S pomočjo svetlobe namreč lahko narekujemo razpoloženje v posameznih prostorih, zato spodaj naštevamo nekaj uporabnih nasvetov, ki se jih gre držati pri osvetlitvi bivalnega okolja.
Več naravne svetlobe, kot je lahko v prostoru, bolje bo. Po mnenju mnogih arhitektov je ta namreč najlepša in najbolj prijetna, zato pri opremljanju doma stremimo k temu, da so prostori čim bolj odprti in svetli. Več kot bo oken, več naravne svetlobe bomo na ta način spustili v prostor. Pri novejši gradnji tako lahko opažamo, da mnoge stene nadomešča steklo, kjer to ni mogoče, pa so nam lahko v veliko pomoč tudi strešna okna, ki so odličen vir svetlobe.
PREBERITE ŠE: NARAVNA OSVETLJENOST STANOVANJA: VIR ZDRAVJA IN ENERGIJE
V primeru, da prostorov ne gradimo na novo in na število oken nimamo vpliva, vseeno pa temeljito prenavljamo bivalno okolje, je odlična rešitev tudi ureditev ambientalne svetlobe. Vgrajene luči v stenah in stropih namreč lahko pričarajo odlično vzdušje, arhitekturna svetloba pa prostore optično tudi zmanjša ali poveča. Namestite jih tako, da osvetlijo kote, vogale in prostor pod stropom, saj se bo na ta način prostor povečal.
Slojenje svetlobe bo prostoru dodalo globino, zato je dobro, da imamo v prostoru urejenih več virov svetlobe. Vsaka luč ima namreč svojo nalogo. Poleg vgrajenih luči je na primer vedno zaželen lestenec nad jedilno mizo, ki bo z omejenim snopom svetlobe ustvaril občutek skupnosti in povezanosti. Manjše lučke, ki oddajajo majhen snop svetlobe, bodo v prostoru osvetlile tisto, kar želite izpostaviti – z njimi lahko osvetlite bralni kotiček, ali pa pozornost recimo preusmerite na sliko na steni.
PREBERITE ŠE: GOSPODINJSTVA NAJPOGOSTEJE POSEGAJO PO LED IN VARČNIH SIJALKAH
Ravno tako, kot je estetsko pomembna oblika luči, je bistvena tudi izbira žarnice. Z njimi bomo namreč najbolj kontrolirali razpoloženje v prostoru, vedeti pa moramo, kaj oznake na embalaži žarnic sploh pomenijo. Klasična bela žarnica bo na primer oddajala bolj toplo svetlobo, LED žarnice pa imajo možnost tudi hladnejšega spektra. Ker v domačem okolju seveda stremimo k toplejšemu vzdušju, moramo biti pozorni na enoto kelvinov, ki določajo temperaturo svetlobe oziroma svetilnost. Za prostore je primerna slednja nekje med 2700K do 3400K.