V teh dneh se o elektriki veliko govori predvsem zaradi prehoda na nov tarifni sistem obračunavanja omrežnine, že kar nekaj časa pa je v družbi prisotna tudi tematika čim bolj učinkovite in trajnostne porabe ter pridobivanja električne energije. Vse več električnih porabnikov, ki so priključeni v električna omrežja, večja poraba ter splošna draginja energentov nas v zadnjem času še dodatno opominjajo, da razmislimo o čim bolj ekonomičnem ravnanju z elektriko.
PREBERITE ŠE: NOV TARIFNI SISTEM: KAJ SPREMEMBE OBRAČUNAVANJA OMREŽNINE POMENIJO V PRAKSI
Ena izmed rešitev za posamezna gospodinjstva je zagotovo nameščanje solarnih panelov, sploh, če dom stoji na parceli, ki je čez leto deležna velike količine sončne svetlobe. Male sončne elektrarne lahko zagotovijo velik del električne energije, ki jo potrebujemo za napajanje najrazličnejših električnih naprav. V kombinaciji s toplotnimi črpalkami in drugimi pametnimi energetskimi rešitvami pa omogočajo velike prihranke na letni ravni.
Če tudi sami razmišljate o sončni elektrarni, vas gotovo zanima, kakšen bi bil potreben vložek, da bi se investicija izplačala. Za natančne podatke se je seveda treba obrniti na različne ponudnike solarnih panelov, za hitro oceno pa smo danes pripravili preprosto formulo, ki vam lahko pomaga čez palec oceniti, koliko solarnih panelov potrebujete za potrebe vašega doma.
Kot pišejo na portalu Lifehacker, je v formulo treba všteti povprečno porabo električne energije, ki jo mesečno oziroma letno porabite v vašem domu. Nato je treba izmeriti še izpostavljenost sončni svetlobi, ki je je deležna vaša parcela. Potrebujete pa še podatek, kakšna je voltaža oz. električna napetost panelov, ki si jih ogledujete. S temi podatki lahko izračunate številki, ki ju potrebujete za spodnjo formulo.
Skratka, recimo, da mesečno porabite okrog 900 kWh, kar pomeni, da potrebujete 30 kWh dnevno. Številko delite s številom ur izpostavljenosti sončni svetlobi. Recimo, da je teh v zimskem času v povprečju pet, če se ne nahajate na posebej sončni parceli, saj moramo v račun všteti tudi čas, ko sonce prekrivajo oblaki. 30 kWh tako delimo s 5(h) in dobimo 6 kW. Toliko energije potrebujemo na uro, številko pa nato delimo še z močjo posameznega panela in tako dobimo število panelov, ki jih potrebujemo, da dosežemo želeno moč (v našem primeru 6 kWh).
Ko imate vse podatke, je treba le še izračunati naslednji izračun: dnevna kWh poraba/kWh posameznega panela. V povprečju ta vrednost variira nekje med 0,35 in 0,45 na posamezen panel. Na ta način boste dobili približno oceno, koliko panelov potrebujete.