Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Razkuževalci prostorov tudi za domačo uporabo

Kakovost in neoporečnost zraka v zaprtih prostorih v času pandemije novega koronavirusa dobiva nov pomen.
Foto: eva_blanco/Shutterstock
Foto: eva_blanco/Shutterstock
T. S. P.
10. 2. 2022 | 10:12
22. 10. 2024 | 12:58
4:02

V času pandemije novega koronavirusa smo se začeli zavedati, kako pomembna je higiena rok, pa tudi kakovosten zrak v zaprtih prostorih, kjer se predvsem v zadnjem času največ zadržujemo. Ker na redno zračenje prostorov s široko odprtimi okni pogosto pozabimo, nekje pa niti ni mogoče, nam pri tem pomaga moderna tehnologija.

Novi koronavirus se širi predvsem po zraku, zato so se na trgu pojavile številne razkuževalne naprave, ki tudi v zaprtih bivalnih prostorih pomagajo omejiti ali celo preprečiti širjenje okužb. O delovanju takih naprav in njihovi primernosti za domačo uporabo smo se pogovarjali z Iztokom Janičijevićem iz podjetja Rosenberg klima in Rusmirjem Agićem iz podjetja 1 KLIK.

Razkuževanje s hidroksilnimi radikali

Janičijević pojasni, da njihova naprava zrak in površine razkužuje s sproščanjem hidroksilnih radikalov v prostor. »Hidroksilni radikali (OH) reagirajo – oksidirajo z virusom, bakterijami, vonjavami in vsemi ostalimi hlapljivimi spojinami v prostoru in jih odstranijo,« pojasnjuje sogovornik. Naprava Wellisair snovem odvzame vodik in ga združi z radikali OH, nato pa se tvori voda.

Tehnologija je primerna za manjše prostore – do velikosti 60 m2 – kot tudi večje – vse do 100 m2. Delovanje je tiho (manj kot 30 dB), porabi pa 3,6 W električne energije na uro. »Tehnologija deluje brez filtrov ali UV-žarnic. Naprava pa za delovanje potrebuje kartušo OH, napolnjeno z vodikovim peroksidom,« so še dodali v podjetju.


Razkuževanje z atomizacijo

Drugi tip naprav pa zrak in površine razkužuje s pomočjo atomizacije razkužilnega sredstva. Gre za postopek, s katerim naprava Cube atomizer tekočino pretvori v izredno majhne delce velikosti med 1 in 15 mikroni (manj kot je debelina človeškega lasu). Tekočina je nato skozi šobo razpršena v prostor, kjer se veže na nečistoče in viruse ter tako razkuži zrak in površine.

»V napravo vlijemo razkužilo, a ne kakršnokoli,« poudarja Agić. Razkužilnega sredstva na bazi alkohola ne smemo vlivati, saj je vnetljivo. »Uporabljamo različne koncentracije vodikovega peroksida in hipoklorne kisline,« dodaja. Vodikov peroksid uporabljajo predvsem pri razkuževanju delovnih okolij, operacijskih hal, zdravstvenih ustanov ipd., hipoklorno kislino v majhnih koncentracijah pa v pisarnah.

»Med samim procesom razkuževanja z vodikovim peroksidom je priporočljivo, da prostor zapustimo. Po koncu razkuževanja moramo vsaj 15 minut počakati, preden ponovno vstopimo v prostor in ga nato dobro prezračiti,« je še dodal Agić. Pri uporabi hipoklorne kisline takšen postopek ni potreben, so pa tovrstne naprave namenjene predvsem podjetjem in zdravstvenim ustanovam ter ne gospodinjstvom.

Vpliv razkužil

Ali bi vodikov peroksid, ki ga sicer uporabljamo kot belilo, v razpršenem stanju poškodoval oblazinjeno pohištvo, les in preproge? Agić odgovarja, da tovrstne bojazni ni. »Pri okrasnih rastlinah v pisarnah pa je potrebno biti previdnejši in opazovati, ali so kakšni znaki poškodb – predvsem pri višjih koncentracijah vodikovega peroksida,« je še dodal.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine