Božično-novoletni prazniki so čas veselja, druženja in obdarovanja. A ob vsej praznični evforiji se pogosto znajdemo v dilemi, kaj podariti bližnjim in kako ohraniti pravi pomen daril.
V zadnjem letošnjem podkastu smo s certificirano svetovalko za urejanje domov po metodi KonMari®, Tino Markun ter Chantal Severine van Mourik Guštin, Nizozemko indonezijskih korenin, ki v Sloveniji živi že več kot 25 let, razpravljali o zanimivih tradicijah obdarovanja ter o tem, kako se spopasti z neželenimi darili.
Navade obdarovanja se razlikujejo od kulture do kulture. Na Kitajskem so denimo pogoste rdeče ovojnice z denarjem, imenovane hong bao, kar pri nas pogosto velja za neosebno darilo, tam pa simbolizira dobro željo in blaginjo.
Podobno izviren je star nizozemski običaj, imenovan 'Surprises'. »Namesto, da samo podariš darilo, narediš nek objekt, ki izraža neko sporočilo temu človeku, ki mu podariš darilo, in zraven napišeš še pesmico. Te se nato ob večerji ali druženju preberejo na glas in so lahko tudi zelo osebne in pikre – na ta način se reši tudi veliko medsebojnih sporov,” se spominja Chantal.
Darila naj bi odražala našo hvaležnost in naklonjenost. Tina Markun poudarja, da obdarovanje ne bi smelo biti prisiljeno ali usmerjeno v množičnost, temveč v iskreno pozornost. »Z darilom vedno damo tudi delček sebe, zato naj darila prihajajo iz srca – da se ne merijo v ceni ali številu, ampak da so nekaj osebnega.« Pravi, da »darilo ni toliko stvar, kot je posredovanje čustev,« in spodbuja k premisleku o tem, kaj podarimo, pa tudi o trajnosti daril.
Markunova se v luči pretirane potrošnje in trajnosti dotakne tudi britanske raziskave, ki je pokazala, da otroci pogosto prejmejo več daril, kot jih potrebujejo ali uporabljajo – povprečen otrok ima namreč kar 120 igrač, a se na dan igra zgolj z dvanajstimi. »Tudi to je nek klic staršem, koliko tega sploh potrebujejo.«
Če prejmete darilo, ki vam ne ustreza, brez slabe vesti premislite, ali ga lahko podarite naprej nekomu, ki bi ga bolj cenil. Takšen pristop razbremeni vaš dom in daje darilu novo življenje. »Če nam darilo ne ustreza, ga lahko podarimo naprej, nima smisla, da je to darilo doma. Če nam ne služi, ne imejmo slabe vesti in ga podarimo naprej – imamo veliko možnosti, kako to lahko odgovorno naredimo,« meni strokovnjakinja za metodo KonMari, katere avtorica Marie Kondo zagovarja dejstvo, da bi v svojem domu oz. življenju morali obdržati le tiste stvari, ki v nas zanetijo iskro veselja, vseh ostalih pa naj bi se znebili.
Če želite izvedeti več o zanimivih prazničnih tradicijah po svetu in dobiti nasvete za premišljeno obdarovanje, vabljeni k poslušanju našega podkasta. Pogovarjamo se tudi o tem, kako ohraniti praznični duh in hkrati praznovati odgovorno ter povezovalno.