Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Elektrika

Bojan Žnidaršič: Toliko bi prihranili, če bi dosledno izklapljali vse naprave in trije drugi nasveti za prihranke (VIDEO)

Ste se kdaj vprašali, koliko elektrike porabijo naprave v stanju pripravljenosti? Energetski svetovalec Bojan Žnidaršič je v nedavnem Deloindom podkastu povedal, da je poraba energije v domu predvsem stvar samodiscipline.
Energetski svetovalec Bojan Žnidaršič pravi, da strah pred novim sistemom omrežnin ni upravičen, je pa upravičena pozornost pri uporabi, s katero lahko znižamo stroške elektrike. FOTO: Marko Feist/Delo
Energetski svetovalec Bojan Žnidaršič pravi, da strah pred novim sistemom omrežnin ni upravičen, je pa upravičena pozornost pri uporabi, s katero lahko znižamo stroške elektrike. FOTO: Marko Feist/Delo
29. 11. 2024 | 13:12
29. 11. 2024 | 13:19
4:11

Z neodvisnim energetskim svetovalcem in direktorjem nevladne okoljske organizacije Vitra Cerknica Bojanom Žnidaršičem smo se v tokratni epizodi podkasta pogovarjali o omrežninah ter varčevanju z elektriko v gospodinjstvih.

V luči nedavnih sprememb glede obračunavanja omrežnine za električno energijo, ki so dvignile veliko prahu in med ljudmi povzročile nekaj negotovosti in strahu, je sogovornik nanizal nekaj preprostih ukrepov, kako in koliko lahko prihranimo pri posameznih opravilih. 

Zamenjava tehnološko zastarelih naprav

Kot enega od ukrepov navaja zamenjavo starih naprav za nove energetsko učinkovitejše. »Če aparate nadomestimo z bolj učinkovitimi, ki imajo oznako A+++ in zeleno energetsko nalepko, z njimi seveda porabimo manj električne energije in posledično je tudi cena omrežnine nižja. To velja tako pri gospodinjskih aparatih tudi pri ogrevalnih napravah.

Časovnik za ogrevanje vode v bojlerju

Lastnikom električnih bojlerjev za ogrevanje sanitarne vode, katerih prepoved je dvignila ogromno prahu, Žnidaršič svetuje, da na vtičnico namestijo časovnik. Tako bodo vodo lahko segrevali le ponoči, v času nižje tarife, toplo vodo pa potem uporabljali čez cel dan. 

PRISLUHNITE PODKASTU

Dosledno izklapljanje naprav

Sogovornika smo povprašali tudi, koliko energije porabijo naprave v stanju pripravljenosti. Dosledno izklapljanje po njegovih besedah zagotovo prinese določene prihranke. »Če se prav spomnim, na letni ravni v nekem gospodinjstvu prihranimo okrog 20 do 40 evrov, če so vsi gospodinjski aparati, zabavna elektronika, televizija, računalniki, vse, kar je, izklopljeno. Tukaj je seveda pomembna samodisciplina - če smo disciplinirani in te stvari dosledno počnemo, potem je tu absolutno dobiček.« 

Pranje ponoči

Žnidaršič v podkastu večkrat poudari, da imamo za prilagoditev na nov sistem dve leti časa – v tem času bomo lahko spremljali svoje navade in preverili, ali se nam pravzaprav splača ter kaj to dejansko pomeni v denarju, v evrih, ne v odstotkih. »Ni potrebe po drastičnih ukrepih v smislu "zdaj pa ne smeš sušiti" ali "ne smeš kuhati" ali "ne smeš ogrevati". Vse to so nesmisli,« je prepričan sogovornik. Kot pravi, se bomo novemu sistemu sproti prilagajali, kdor pa tega ne bo želel, bo enostavno plačal več. »Pred kratkim sem prebral, da bi lahko eno gospodinjstvo, če bi pralo samo v času nižje tarife za omrežnino, na leto privarčevalo 20 evrov. Za nekoga je 20 evrov dosti in se bo pač temu prilagodil, nekdo drug pa bo raje šel na fitnes ali na izlet in se s tem ne bo ukvarjal ter plačal teh 20 evrov več.«

Sogovornika smo v podkastu povprašali tudi o spremembah, ki jih prinaša nov način obračunavanja omrežnin, o tem, katere naprave velja uporabljati v času cenejših časovnih blokov, v katerih primerih velja spreminjati dogovorjeno obračunsko moč, ter kako lahko optimiziramo stroške ogrevanja. Vabljeni k poslušanju celotnega podkasta.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine