Ogromna bela škatla na steni, kakor je bila pred leti videti večina klimatskih naprav, se danes spreminja v lepo oblikovane objekte, ki prejemajo tudi oblikovalske nagrade. Proizvajalci so jim dodali tudi barve, na voljo so v najrazličnejših odtenkih in strukturiranih površin. Pravijo, da so te, ki združujejo najsodobnejšo tehnologijo z moderno obliko in različnimi barvnimi kombinacijami, namenjene zahtevnejšim kupcem.
Povezane s pametnim telefonom
Klimatske naprave so po besedah Mihe Glaviča iz podjetja E2E zadnje čase vedno bolj učinkovite oziroma ponujajo vedno večje izkoristke. »Daikin, ki je med drugim proizvajalec freonov, ki služijo za delovanje klimatskih naprav in toplotnih črpalk, je pred štirimi leti na trg poslal nov freon z imenom R32, ki ima od pet do sedem odstotkov boljši izkoristek ter štirikrat manjši vpliv na okolje,« pojasnjuje Glavič. Prav tako so klimatske naprave povezane z upravljalniki wifi po zelo dostopnih cenah, poudarek pa je tudi na izboljšanem čiščenju zraka.
Po besedah Mihe Glaviča najnovejše klimatske naprave dosegajo izjemne izkoristke, ti pa se bodo v prihodnje še povečevali. »Druga velika sprememba je upravljanje s pametnimi telefoni, s katerimi je lahko delovanje klimatske naprave odvisno od več različnih dejavnikov, na primer od naše lokacije, zunanje temperature, vremena in podobno,« še pojasnjuje sogovornik in ponazori s konkretnima primeroma nastavitev: ko pridemo domov, se klimatska naprava preklopi na minimalno delovanje; če je zunaj 25 stopinj Celzija ali več, se klimatska naprava vklopi. Pogoje lahko izbiramo sami, jih spreminjamo in dodajamo.
»V serijah klimatskih naprav za hiše je standardno vgrajen daljinski nadzor v oblaku, ki se poveže prek hišnega omrežja wifi, uporabnik pa s pomočjo pametnega telefona od koder koli dostopa do klimatske naprave, nastavi način delovanja, temperaturo in, kar je posebno uporabno, tedenski programator delovanja, ki je pri klimatskih napravah nepogrešljiv, a ga skoraj nobena naprava ne ponuja, klimatske naprave Gree pa imajo te funkcije standardno integrirane,« pojasnjuje Yasin Jodeh, direktor podjetja Atlas Trading, ki zastopa proizvajalca klimatskih naprav Gree. Po njegovih besedah gre razvoj klimatskih naprav v smeri vse večje energijske učinkovitost, da dosegajo energijski razred A++ ali A+++ in lahko opravljajo tudi funkcijo ogrevanja do minus 20 in celo do minus 30 stopinj Celzija.
Vse bolj je pomembna tudi kakovost zraka. »Do zdaj so klimatske naprave za izboljšanje kakovosti zraka uporabljale filtre. Zdaj obstajajo flash streamerji, ki zrak tudi čistijo. Flash streamer uničuje viruse, bakterije, prah alergene in drugo. Tako lahko prvič govorimo o tem, da nam klimatska naprava zrak v prostoru resnično tudi izboljša,« še poudarja Miha Glavič.
Izbira klimatskih naprav je ogromna, zato se marsikdo, ki se za nakup odloča, znajde pred zahtevnim vprašanjem, kaj kupiti, da bo primerno ohladilo domače prostore. Sogovornik svetuje, da je najbolje za nasvet povprašati strokovnjaka z večletnimi izkušnjami, ki bo svetoval takšno napravo, ki bo ustrezala uporabnikovim potrebam. »Mnogo podatkov je mogoče dobiti iz katalogov boljših blagovnih znamk, kjer se precej lahko naučimo o izkoristkih in dodatnih funkcionalnostih. Treba pa je vedeti tudi to, da primerjava tehničnih podatkov, zapisanih v katalogih, ne daje pravih rezultatov. Obstajajo primeri pretiravanja s tehničnimi podatki in ti lahko kupca zavedejo,« še pravi Glavič.
Klimatsko napravo po njegovih besedah izbiramo glede na potrebno moč, izkoristek oziroma energijski razred, želene dodatne funkcionalnosti in blagovno znamko. Izbira boljše blagovne znamke vsekakor pomeni daljšo življenjsko dobo in garancijo delovanja. »Ker so življenjske dobe pri boljših blagovnih znamkah tudi do trikrat daljše, montaža pa stane enako, je nakup klimatske naprave boljše blagovne znamke na dolgi rok za stranko večinoma cenejša izbira,« meni sogovornik.
V podjetju Ream pa pravijo, da kupcem med drugim svetujejo, naj se pred nakupom pozanimajo tudi o servisni službi na našem trgu za znamko, o kateri se odločajo. Podlaga za odločitev pa je pogostost uporabe, uporabnost ponujenih funkcij ...
»Pred nakupom klimatske naprave naj bi se kupec pozanimal o ozadju znamk, med katerimi izbira, saj je na trgu veliko blagovnih znamk, ki prodajajo klimatske naprave, pa niso proizvajalci. Tveganje za poprodajne storitve, servis, dobavljivost rezervnih delih je pri tovrstnih ponudnikih precej večje kot pri originalnih proizvajalcih. Preveriti je treba garancijske pogoje; boljši proizvajalci zagotavljajo pet let garancije, ta je najpogosteje pogojena z rednim vzdrževanjem, ki je poleg kakovostne montaže pomemben dejavnik za trajno in učinkovito delovanje klimatske naprave,« poudarja Yasin Jodeh in dodaja, da je zelo pomembno, kako je urejen servis, kako dolg je dobavni rok rezervnih delov in kakšne so cene glavnih rezervnih delov.
Klimatska naprava je po besedah sogovornika investicija z dolgim obdobjem uporabe (do 20 let ali celo več let, zato je pomembno izbrati učinkovito napravo. »Energijski razred A++ pri hlajenju in A+ pri gretju je minimalni standard. Poleg tega moramo preveriti sezonsko učinkovitost SCOP pri gretju in SEER pri hlajenju. Razred A++ ima razpon kar 30 odstotkov v učinkovitosti med spodnjo in zgornjo mejo tega razreda,« še pojasnjuje Yasin Jodeh.
Prav tako je pomembno, da izberemo napravo, ki je dovolj močna glede na velikost prostora. Moč delovanja je pomembna, saj naprava ne sme biti prevelika ali premajhna. »Če je klimatska naprava premajhna, potem z njo ne dosegamo želene temperature oziroma udobja. Če je prevelika, potem se lahko zgodi, da je poraba energije večja. Pri nakupu prevelike naprave pa je po nepotrebnem tudi večji strošek investicije,« še pravi Miha Glavič.
Primerno mesto vgradnje je, kot pravijo v podjetju Ream, najbolje poiskati s strokovnjakom. Mesto za montažo se išče tako, da vpih obdelanega zraka ne moti ljudi v prostoru, lokacija pa mora biti tudi estetsko ustrezna.
Za popolno udobje potrebujemo klimatsko napravo v vseh tistih prostorih, kjer potrebujemo hlajenje oziroma ogrevanje. »Hlajenje celotnega nadstropja z eno klimatsko napravo je investicijsko cenejše, vendar z njim ne dosežemo želenega udobja. Največkrat se zgodi, da se naprave montirajo na hodnik v zgornje nadstropje hiše. Posledica so ne dovolj ohlajene sobe in premrzel hodnik. Dobra stran takšne montaže pa je dejstvo, da nam hladen zrak uhaja v spodnje nadstropje in lahko tako še delno ali celo v celoti ohladimo spodnji prostor, če ni zaprt z vrati,« pojasnjuje Glavič in dodaja, da je zelo pomembna tudi lokacija v sobi. Izogibati se moramo neposrednemu vpihovanju mrzlega ali toplega zraka. Če to ni mogoče, si lahko pomagamo s klimatsko napravo, ki ima dvopodročni senzor gibanja, ki skrbi zato, da bo klima usmerila zrak tja, kjer ni ljudi.
»Z vgradnjo klimatske naprave v prostor, ki je najbolj izpostavljen udaru sonca in vročine, boste dosegli najboljši rezultat. Ko bo najbolj vroč prostor ohlajen, bo tudi bivanje v drugih prostorih bolj udobno. Prostor, orientiran na jug ali na zahod, je v povprečnem stanovanju poleti vir skoraj vse odvečne toplote. Če vam uspe preprečiti vdor vročine skozi ta prostor, rešite večji del problema. V primeru, da je takšnih prostorov več, je treba rešiti problem v vsakem posebej, če želimo imeti povsod enako temperaturo,« pravi Jodeh in dodaja, da se s pravilno postavljeno klimatsko napravo doseže višja raven udobja ob nižjih stroških energije.