
Od 1. marca 2024 bodo položnice za elektriko ponovno skokovito narasle, saj bomo električno energijo spet plačevali po tržnih cenah, poleg tega pa bomo znova plačevali tudi prispevek za obnovljive vire energije (OVE) in soproizvodnjo toplote in električne energije (SPTE). To pomeni, da bo marca povišanje položnic precej večje od prihrankov, ki jih prinašajo nižje tarife omrežnine v nizki sezoni.
Državni zbor je danes s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, ki določa, da bodo gospodinjski odjemalci za januar in februar 2024 plačevali nižjo omrežnino v časovnem bloku 1, ki se bo izenačila z omrežnino v bloku 2. Vlada je ukrep sprejela kot zaščito gospodinjstev pred nesorazmernimi dvigi stroškov v zimskih mesecih, zlasti za tiste, ki so vlagali v zeleni prehod. Analize ministrstva za okolje, podnebje in energijo namreč kažejo, da bodo gospodinjstva s sončnimi elektrarnami in toplotnimi črpalkami na letni ravni doživela tudi do 200-odstotno povišanje stroškov za elektriko.
Vendar pa ta ukrep velja le dva meseca. Od 1. marca bodo položnice znova občutno višje, saj preneha veljati vladna uredba o regulaciji cen električne energije za gospodinjstva, ki je omejevala podražitve.
Izpad prihodkov zaradi nižje omrežnine - ocenjen na 19,5 milijona evrov - bo moral pokriti sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles.
Z dopolnili, sprejetimi v torek na seji pristojnega odbora, je bilo iz predloga zakona umaknjeno določilo, da se omrežnina za presežno obračunsko moč v tem obdobju gospodinjskim odjemalcem ne bi obračunala. Teh uporabnikov je bilo namreč razmeroma malo, zakon pa zasleduje čim bolj enostaven ukrep, ki bo dosegel čim širšo množico naslovnikov, je razbrati iz pojasnila predlagateljev. V predlogu, o katerem je glasoval DZ, tudi ni bilo več določbe, da Eles manko pobrane omrežnine krije iz "omrežninskih presežkov".
Sprejeti zakon je deležen kritik, saj ne naslavlja dolgoročnih težav s sistemom obračunavanja omrežnine. Agencija za energijo je ob sprejetju zakona opozorila, da gre za poseg v njene pristojnosti, zakonodajno-pravna služba DZ pa je opozorila, da določbe niso v skladu z ustavnimi načeli pravne države in z načelom delitve oblasti in prav tako ne z direktivo EU, ki ureja pravila notranjega trga električne energije.
Vlada sicer podpira zakon in poudarja, da ne posega v metodologijo omrežnine, temveč gospodinjskim odjemalcem le za določen čas olajša plačilo stroškov uporabe omrežja.
Zakon bo začel veljati naslednji dan po objavi v uradnem listu.