8. 6. 2021 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: arhiv podjetja Marles hiše
Montažna gradnja: Hiša z razgledom na blejski grad in Triglav
8. 6. 2021 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: arhiv podjetja Marles hiše
Na ravni parceli v Lescah stoji sodobno oblikovana montažna hiša, ki je primer premišljenega zlitja z okolico. Arhitekturna rešitev je zasnovana v odprto, preprosto in skladno celoto, ki umestitev v prostor nadgrajuje z razgledom proti blejskemu gradu in v lepih dneh vse tja do venca Julijcev s Triglavom.
Lastnika, starejši zakonski par, sta se na projektante podjetja Marles hiše obrnila z željo po moderno zasnovanem domovanju, v katerem naj bi bili vsi prostori za bivanje v pritličju. Ker sta dobro razmislila o svojih potrebah in željah, sta predložila tudi svojo idejno zasnovo, pravijo v projektantski ekipi, nato pa so skupaj oblikovali hišo do želene oblike in videza.
Stanovanjski del pritlične hiše z mansardo, ki ima 170 kvadratnih metrov notranjih bivalnih površin, je pravokotne oblike in kompaktne konstrukcijske zasnove, vendar kljub temu dinamičnega videza. Razgibanost so po besedah Marlesovih projektantov dosegli z navezavo glavne stavbe s klasično dvokapno streho na nadstrešek za avto in lopo, ki sta pokrita z ravno streho. Pri izvedbi zunanjih pokritih in nepokritih površin na vhodni strani in ob eni od bočnih fasad so namreč premišljeno zastavili proporce in izbrali materiale, da hiša deluje kot skladna celota.
PREBERITE ŠE: BAZEN NAD GARAŽO S PANORAMSKIM RAZGLEDOM NA BRDA
Posebna pozornost veljala oblikovanju fasade
Pri arhitekturi so posebno pozornost namenili oblikovanju fasade, ki jo sestavljajo vertikalni smrekov opaž, bel zaključni sloj kontaktne fasade in aluminijaste kompozitne plošče ob vencu strehe. Slednje se s svojo antracitno barvo navezujejo na simetrično dvokapno streho, prekrito s težko betonsko kritino. V enaki antracitni barvi so konstrukcije nadstreškov, zunanja stran okenskih okvirjev, žaluzije, drobni detajli na fasadi in izčiščena dvoriščna ograja. Ta zagotavlja stanovalcem na prostornem vrtu ravno prav zasebnosti za sprostitev na terasi in v plavalnem bazenu.
!!galerija!!
Vsi bivalni prostori so v pritličju. Tu so več kot 50 kvadratnih metrov velik dnevni bivalni del s kuhinjo, ki se s stopnicami navezuje na dodatni dnevni prostor na galeriji v mansardi, utiliti oz. prostor za tehniko in manjša kopalnica. Pritlični nočni del s spalnico, garderobno sobo in kopalnico je zasnovan kot ločena enota. V mansardi je poleg dnevnega galerijskega dela še dodaten prostor, ki ga uporabljajo za shranjevanje stvari in kot sobo za goste.
Hiša Marles
Tip hiše: skoraj ničenergijska hiša Marles s porabo energije 22,9 kWh/m²a
Velikost: 170 kvadratnih metrov
Tip gradnje: lesena montažna, velikotabelni okvirni sistem
Ogrevalni sistem: toplotna črpalka zrak/
voda; cevno talno ogrevanje
Prezračevalni sistem: centralni prezračevalni sistem z rekuperacijo toplote
Fasada: kontaktna fasada, smrekov opaž, kompozitne aluminijaste plošče
Skoraj ničenergijski razred
Hiša je grajena v velikotabelnem okvirnem sistemu Marles, pojasnjujejo projektanti, pri katerem so vsi konstrukcijski elementi v celoti izdelani v proizvodnji in jih je treba na gradbišču samo sestaviti. Osnovni elementi so les in mavčnovlaknene plošče. Po porabi energije spada hiša v skoraj ničenergijski razred, pri čemer znaša izračunana poraba energije 22,9 kWh/m²a.
Za ogrevanje in pripravo sanitarne tople skrbi toplotna črpalka zrak/voda, katere notranja enota je nameščena v utilitiju, zunanja pa stoji ob dvoriščni lopi, kjer zaradi barvne usklajenosti z njo ne vzbuja pozornosti. Bivalne prostore ogreva cevno talno gretje, hiša pa ima tudi centralni prezračevalni sistem z rekuperacijo, ki vrača v prostore toploto odpadnega zraka. Stanovalcem olajša upravljanje zunanjih senčil daljinski sistem, s katerim je mogoče sočasno premikati več senčil.
Kot pravijo v Marlesu, je hiša v Lescah zgled, kako je lahko konstrukcijsko nezahteven objekt inovativne oblike prilagojen arhitekturnim trendom, načelom trajnostne gradnje, in kar je najpomembnejše, potrebam stanovalcev.