Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Obnova

Prenova kopalnice: To ni prostor, kjer bi se učili na napakah

Urednica in novinarka, sicer pa poznavalka oblikovanja, arhitekture in ljubiteljica lepega.
Foto: Lovro Rozina
Foto: Lovro Rozina
Aleksandra Zorko
15. 3. 2023 | 11:33
22. 10. 2024 | 19:07
6:27

»Kopalnica mora biti funkcionalna, hkrati nam mora zagotavljati udobje in dobro počutje, zato jo je treba skrbno načrtovati,« poudarja arhitektka Mojca Berhtold. To je prostor, kjer se zjutraj dokončno prebudimo, zvečer pa sprostimo po napornem dnevu, torej nas mora napolniti z energijo in obenem umiriti, še dodaja.

Osnova vsakega projekta, tudi kopalnice, sta funkcionalna razporeditev in dober izkoristek prostora, ob tem pa je pomembno tudi prijetno počutje. Da bi bila kopalnica uporabna, mora biti pravilno zasnovana: potrebuje primerno razporeditev elementov glede na prostor, dobro osvet­litev in premišljen izbor keramike. Ker ima vsaka svojega uporabnika, mora biti izbrana oprema pisana njemu na kožo, tako po obliki kot barvni paleti, ki mu je všeč.

Kako razporediti sanitarno keramiko

»Pri razporeditvi je treba upoštevati minimalne odmike med kopalniškimi elementi in določene višine za njihovo vgradnjo. Odvisna je tudi od oblike prostora, položaja oken in vrat ter že prej zasnovane napeljave,« pojasnjuje arhitektka.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA MATEJE TAMŠE: POLAGANJE KERAMIKE IN PRVI ŠOK

Paziti je treba na globino in širino elementov. Višino prilagodimo uporabnikom. Zgor­nji rob umivalnika je ponavadi na višini 85 ali 90 cm (za višje lahko tudi na višini 95 cm). Pri prhi velja pravilo, da je postavljena najmanj 15 cm više od najvišjega uporabnika. To pri ljudeh povprečne rasti pomeni 210 cm, pri visokih pa tudi do 240 cm. Kad je lahko vgradna ali prostostoječa. Za manjši prostor je priporoč­ljiva vgradna, sicer je lahko prostostoječa in umeščena pod okno z lepim razgledom. Za straniščno školjko predvidimo od 70 do 90 cm širine, za straniščno školjko in bide skupaj od 120 do 150 cm širine. Kabina za prhanje naj bo široka od 80 do 90 cm in globoka glede na prostor (od 80 do 140 cm ali več).

Idealno je, če je prostor dovolj velik za dva umivalnika, kad in prho. A v stanovanjih ni vedno tako. Pogosto se je treba odločiti, ali bomo imeli kad ali prho. »Kad je ponavadi prva izbira za družinske kopalnice, dokler so otroci še majhni. Pozneje se jih vse več odloči za prho, ki je bolj funkcionalna rešitev v hitrem tempu življenja,« pravi sogovornica.


Dobra osvetlitev in ogledala za večji prostor

»Uporaba svetlih barv, dobra osvetlitev in velika ogledala, vse to optično poveča kopalnico,« nadaljuje arhitektka.

V sodobnih kopalnicah so običajno stene v kombinaciji keramike in na vlago odpornih stenskih barv, v zadnjem času so priljubljene tapete. Z vseh strani z enako keramiko obložen prostor namreč deluje utesnjujoče. Izbor keramičnih ploščic je stvar okusa vsakega posamez­nika. Ravnamo se lahko po trenut­nih mod­nih zapovedih, hkrati pa je pomembno, da upoštevamo značilnosti prostora. Tako bo na primer majhna kopalnica z vertikalnim dekorjem in večbarvno keramiko v pasovih delovala razdrobljeno. Če ne bo v celoti obložena s keramičnimi ploščicami, je pomembno, da so elementi, ob katerih je steno treba zaščititi s keramiko, skupaj in ne vsak na svojem koncu.

PREBERITE ŠE: TRIK, KAKO Z MALO DENARJA OBNOVITI KOPALNICO


Kot opaža sogovornica, so pogoste napake ravno pri izbiri keramike, saj preveč različnih tipov ploščic, preveč vzorcev že tako majhen prostor optično še zmanjša. Ravno nasproten učinek dosežemo z ogledali. Ogledalo, ki se zlije s steno od tal do stropa (brez poudarjenega roba), lahko kopalnico skupaj z barvami in osvetlitvijo vizualno poveča. V njem odseva okolica, kar daje vtis prostornosti. Če pa želite modni pridih, v kopalnici ne sme manjkati okroglo ogledalo. Lahko je minimalistično z okvirjem v črni barvi ali razkošno, da postane glavni dekorativni element. Ogledalo ima nasploh velik učinek, z okvirjem in obliko deluje kot zanimiv detajl in poudari slog opreme.

Prav tako na videz in prostornost kopalnice vpliva osvetlitev. Sestavljati bi jo morali trije tipi osvetlitve: glavna, ambientalna in osvetlitev pri ogledalu. Osrednje svetilo poskrbi, da je prostor svetel tudi takrat, ko je zunaj tema, in je zlasti pomembno v kopalnici brez okna, saj je nikoli ne uporabljamo brez luči. Izberemo stropna svetila, ki imajo zaščito proti vlagi in prahu z oznako IP44 in so dovolj močna ali pa jih je dovolj, da dobro osvetlijo prostor zlasti takrat, ko ga čistimo.

Ogledalo bi moralo biti osvetljeno s strani, z leve in desne, in sicer z razpršeno svetlobo, ki na obrazu ne ustvarja senc. Strokovnjaki odsvetujejo usmerjeno reflektorsko osvet­litev z vrha. V majhnih kopalnicah lahko dobro osvetljeno ogledalo nadomesti osred­njo stropno luč. Poleg tega je dobrodošla ambientalna osvetlitev, ki ustvari prijetno vzdušje. Vgradi se lahko v police ali niše kot posredna osvetlitev, nad prho ali kadjo. Primerna izbira so LED-trakovi. Paziti moramo le, da imajo tudi ta svetila ustrezno zaščito. Kot še pravi arhitektka, se pri svojem delu velikokrat sreča z nepravilno oz. pomanjkljivo osvetlitvijo, največkrat v kopalnicah, v katerih ni naravne svetlobe.

PREBERITE ŠE: DVE RASTLINI, KI USPEVATA TUDI V KOPALNICI BREZ OKEN

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine