Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Stavbno pohištvo

Svetovalnica: Sosed je ob rekonstrukciji strehe izničil požarni zid - kako naj ukrepam

Arhitektka odgovarja na vprašanje bralca, kako naj od soseda zahteva, da uredi višino požarnega zidu, da bo skladna s projektom in zakonodajo.
Foto: Butus/Shutterstock
Foto: Butus/Shutterstock
12. 6. 2024 | 12:50
22. 10. 2024 | 21:55
4:36

Spoštovani,

živimo v hiši dvojčku, med katerima je bil zgrajen požarni zid, skladen s projektno dokumentacijo.

Sosed pa je rekonstrukcijo svoje strehe izvedel na način, da je izničil namen požarnega zidu (dejansko je to poseg v skupni gabarit), saj je novo ogrodje strehe namestil kar na obstoječo streho in s tem požarni zid ni več visok 15 cm (kot je bilo po PZI-ju in takrat veljavni zakonodaji zahtevana višina požarnega zidu, zdaj, če se ne motim, je 30 cm).

Na kakšen način lahko zahtevam od soseda, da uredi višino požarnega zidu, da bo skladna s projektom in zakonodajo? Do sedaj je vse moje zahteve ignoriral.

 Lep pozdrav.


Bojan

Lepo pozdravljeni.

Hvala za vprašanje, ki postaja v času celovitih obnov stanovanjskega fonda pogosta tema. Če bi šlo dejansko pri tem posegu za  rekonstrukcijo oz. če bi sosed z rekonstrukcijo strehe, obstoječo, staro, ostrešje s streho odstranil in postavil na novo, bi v takem primeru za tak poseg potreboval gradbeno dovoljenje. V tem postopku bi bili vi kot neposredni sosed udeleženi kot stranski udeleženec. To bi bilo tudi pravilno, saj bi v tem primeru sosed moral prikazati in dokazati, da ne poslabšuje obstoječega gradbeno-tehničnega stanja ne njegovega, še manj pa vašega dela objekta. Če pa berem vaše vprašanje dalje, je vaš sosed na obstoječo strešno konstrukcijo namestil novo konstrukcijo strehe in s tem obstoječi požarni zid znižal, če ne celo prekril. S tem pa je nezakonito posegel tudi v vaš del požarnega zidu, saj bi moral biti le-ta postavljen na sredino med stavbi. Tega seveda brez vašega soglasja ne bi smel narediti.

Pišete tudi, da obstaja projekt za izvedbo - PZI, v katerem je požarni zid opredeljen v višini 15 cm. V projektu za izvedbo so po prejšnjih in sedanjemu gradbenemu zakonu izkazane zagotovitve bistvenih lastnosti, od katerih je ena najpomembnejših tudi varstvo pred požarom. Poseg v požarni zid je torej poseg v to bistveno zahtevo, to pa pomeni, da je sosed posegel v gradbeno tehnično stanje stavbe in jo spremenil oziroma celo poslabšal.

PREBERITE ŠE: SVETOVALNICA: SOSED NAM JE Z NELEGALNIM DVIGOM STREHE DEGRADIRAL DEL HIŠE - KAJ LAHKO STORIMO

Tak poseg lahko prijavite na gradbeno inšpekcijo, se pa bojim, da prijava na gradbeno inšpekcijo najbrž ne bo obrodila sadu, vsaj ne kratkoročno. Druga možnost je, da poiščete odvetnika in vložite tožbo zaradi poseganja v vaš del lastnine – posesti, kar je bilo storjeno brez vašega soglasja. 

Tudi to bo najbrž kar zapleten proces, vendar skupaj s prijavo na gradbeno inšpekcijo, morda edina možnost v tem trenutku.

Podoben primer je tudi umestitev fotovoltaičnih modulov na strehe, ki bi morali biti npr. od požarnega zidu, če ta obstaja, odmaknjeni vsaj 1 m. V praksi pa tega investitorji žal ne upoštevajo in tudi na tak način poslabšujejo požarno varnost sosednje nepremičnine.

Vidimo, da imamo v praksi res veliko izzivov in da bi morali biti pri izvedbi vzdrževalnih del vsi, investitorji in njihovi sosedi mejaši, bistveno bolj pozorni, da z vzdrževalnimi deli ne posegamo v sosednje nepremičnine in ne poslabšujemo stanja, kot je bilo ob izgradnji predvideno.

Želim vam veliko uspeha pri reševanju težave.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine