Osnovna funkcija garaže sta parkiranje avtomobilov in njihova zaščita pred vremenskimi vplivi. A mnoge so do danes izgubile prvotni namen. Razlog je velikost sodobnih avtomobilov, za katere so nekaj desetletij stare garaže premajhne. Lastniki jih zato pogosto preuredijo za druge potrebe. Garaže so tako zdaj večinoma večnamenski prostori in ni neobičajno, da so avtomobili parkirani pred hišo, v garaži pa so shranjeni primer športni rekviziti, se strinja tudi arhitektka Nina Tešanović iz podjetja SoNo Arhitekti.
V današnjem svetu potrošništva je namreč prostor za shranjevanje zelo dragocen. Garaže so idealne za shranjevanje predmetov, kot so praznične okrasitve, oprema za urejanje okolice ali vrta, redko uporabljeni gospodinjski aparati in podobno. Ponekod so postale domače telovadnice oziroma kotiček za prosti čas, saj omogočajo zaseben in prilagodljiv prostor za različne dejavnosti. S pojavom dela na daljavo v njih vse pogosteje nastajajo domače pisarne, mirno in ločeno okolje za delo, stran od najrazličnejših motenj v hiši. Nekateri lastniki pa gredo v drugo skrajnost in garažo preoblikujejo v prostor za zabavo. Vanj postavijo mizo za biljard ali namizni tenis, pikado ali popolnoma opremljen domači kino. Pogosto uporabnost in udobje povečajo z zvočno izolacijo in klimatsko napravo. Z nekaj idejami, primernim orodjem in spretnostjo je mogoče prostor precej izboljšati, polepšati in si ga opremiti po lastnih željah: lahko si uredite delavnico, namestite police za shranjevanje orodja, položite gumirano talno oblogo, na steno dodate ogledala ali še kaj, s čimer boste poskrbeli za osebno noto.
V zadnjih letih, ko je na trgu vse več električnih avtomobilov, pa se garaže preurejajo tudi zanje. »Danes se v njih pogosto predvidi vsaj predpriprava za električno polnjenje, običajno v navezavi s fotovoltaičnimi paneli na strehi,« iz izkušenj pojasni sogovornica.
»Želje investitorjev so zelo različne, saj so postale garaže večnamenske. Pri določanju njihove velikosti sta seveda glavni merili velikost in število avtomobilov. Prostorska zakonodaja omejuje površino samostojnih garaž, višino, razdalje med nosilnimi elementi kot tudi odmike od sosednjih parcel. Pogosto se izkaže, da je treba pripraviti veliko več dokumentacije, kot si je investitor sprva predstavljal,« je še povedala arhitektka. »Če je garaža večja od 50 kvadratnih metrov bruto površine, je treba pripraviti dokumentacijo za gradbeno dovoljenje, ki je enaka dokumentaciji kot za stanovanjski objekt.«
Danes so tudi mere garažnih vrat večje, tako po širini kot višini, pravi Martin Bajuk, direktor podjetja KIP KOP, in dodaja, da so razlog večji avtomobili, traktorji in drugi delovni stroji.
Nemalokrat se lastniki odločijo, da bo nekdanja garaža postala samostojen bivalni prostor, a v tem primeru potrebuje vodovodno napeljavo, izolacijo, sistem za ogrevanje, ventilacijo in hlajenje. Tak prostor investitorji pogosto uredijo s premično opremo, pregradami ali modularnim pohištvom.
Po drugi strani imajo številne moderne garaže vgrajene pametne varnostne sisteme, brezžično povezljivost in daljinsko vodenje vrat. Povečuje se namreč povpraševanje po pametnih modulih in modulih za odpiranje vrat na daljavo, poleg tega mehanizmi sodobnih garažnih vrat že vključujejo komponente, ki zmanjšujejo porabo energije, zato so opremljeni z LED-razsvetljavo in ustrezno elektroniko, pojasnjuje Bajuk. Vse priključene naprave lahko avtomatsko preidejo v stanje mirovanja/pripravljenosti, ko porabljajo manj električne energije. Vrata lahko sestavljajo tudi toplotnoizolacijska polnila in posebna tesnila, še posebno kadar naročnik potrebuje idealno izolativnost in minimalne toplotne izgube.
Po besedah Nine Tešanović je pomembno, da stanovanjski objekt skupaj z garažo deluje kot oblikovno skladna celota. To dosežemo predvsem z uporabo enakih fasadnih oblog ali podobnih barvnih odtenkov, z enako strukturo materiala in podobno. Pomembno je tudi, da je streha garaže usklajena s streho stanovanjskega objekta. Poleg tega je ključna navezava garaže na prostore v hiši. Povezanost obeh objektov mora biti za stanovalce funkcionalna. Garažna vrata izberemo tako, da so skladna z arhitekturo hiše. Mogoče je izbrati med več vrstami motivov, barv, barvanjem po želji, celo digitalnim tiskom s poslikavo vrat, lahko se izdelajo v videzu fasade, doda Bajuk.
In koliko garaža v povprečju podraži investicijo pri gradnji hiše? »To je težko oceniti, saj je odvisno od njene velikosti, od tega, ali je znotraj hiše, navezana nanjo ali samostojna stavba. Stanovanjske hiše so seveda različnih velikosti, medtem ko ima garaža običajno vsaj 40 kvadratnih metrov neto površine,« odgovarja Nina Tešanović.