Pozdravljeni,
zanima me, ali je z legalizacijo objekta obvezna tudi uzurpacija.
Hvala za odgovor.
Janez
---
Spoštovani,
želimo se priključiti na vodovod, zato me zanima, ali občina lahko zaračuna komunalni prispevek za staro hišo?
Imamo namreč ortofoto posnetek, ki dokazuje, da je zgrajena pred letom '67.
Vnaprej hvala za odgovor.
Aleksandra
Spoštovana Aleksandra in Janez,
v postopkih pridobivanja gradbenih in legalizacijskih dovoljenj se pojavi tudi strošek, kot sta plačilo komunalnega prispevka ali plačilo nadomestila za degradacijo in uzurpacijo prostora. Glede na to, da sta to lahko kar zajetna zneska, praviloma je znesek komunalnega prispevka višji, je smiselno vedeti nekaj več o tem.
Janez sprašuje, ali je pri legalizaciji objekta treba plačati tudi uzurpacijo, Aleksandro pa zanima, zakaj je treba pri hiši, ki je obstajala že pred letom 1967, plačati komunalni prispevek za vodovod.
Na obe vprašanji moram odgovoriti pritrdilno, namreč oba zahtevka za plačilo sta zakonita in ju je treba plačati.
Najprej opredelimo, kaj sploh je komunalni prispevek, kdo in kdaj ga mora plačati. Komunalni prispevek je plačilo dela stroškov gradnje komunalne opreme, ki je že zgrajena in ga bo občina odmerila investitorju novogradnje, odmeri pa ga lahko tudi ob izgradnji novega omrežja in priključitvi za že obstoječe stavbe.
Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka je investitor/lastnik objekta, ki se na novo priključuje na komunalno opremo, ali investitor/lastnik, ki povečuje tlorisno površino objekta oz. spreminja njegovo namembnost. Višino komunalnega prispevka odmeri občina z odločbo na zahtevo zavezanca ali po uradni dolžnosti. Ravno to se je zgodilo pri vas, gospa Aleksandra. Kljub temu, da je vaša hiša obstajala že pred letom 1967, se sedaj priključujete na vodovod. Ker se na novo priključujete na ta del infrastrukture, vam bo občina po uradni dolžnosti odmerila komunalni prispevek. Vsaka stavba mora imeti minimalno komunalno infrastrukturo, k stanovanjski na primer sodijo najmanj vodovod, kanalizacija ali urejena odvodnja fekalnih voda, dovoz – dostop. Električni priključek je seveda še kako pomemben, vendar ne sodi v domeno infrastrukture, za katero se plačuje komunalni prispevek. Občina namreč ni pristojna za izgradnjo elektro omrežja. V komunalnem prispevku pa lahko bolje opremljene občine zaračunajo tudi urejene javne površine, razsvetljavo, prispevek za odvažanje odpadkov in podobno. Seveda mora imeti občina za izračun in izdajo odločbe pravno podlago, na podlagi katere lahko zaračuna komunalni prispevek. Občine vsaka zase to uredijo v Odloku o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo ter odmera in izračun komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo. Odlok potrdi občinski svet za vsako občino. Merila, kako določiti vsebine v teh odlokih pa vendarle postavi državna Uredba o programu opremljanja stavbnih zemljišč in odloku o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo ter o izračunu in odmeri komunalnega prispevka. Uredba določa, da občina odmeri komunalni prispevek za obstoječo komunalno opremo zaradi graditve objekta ali zaradi izboljšanja opremljenosti stavbnega zemljišča, torej se komunalnemu prispevku za vodovod, ki izboljša opremljenost vašega stavbnega zemljišča, gospa Aleksandra, ne boste mogli izogniti. Komunalni prispevek se plača pred izdajo gradbenega dovoljenja, če gre za novo gradnjo. To je zahteva v gradbenem zakonu, ki predpiše, da upravni organ preveri pred izdajo gradbenega dovoljenja, ali je bil komunalni prispevek plačan. Novi gradbeni zakon, ki je v sprejemanju, naj bi po daljšem prehodnem obdobju omogočil, da naj bi se plačilo komunalnega prispevka prestavilo pred začetek prijave del. Lahko pa se komunalni prispevek odmeri tudi ob priključitvi na novo ali izboljšano infrastrukturo.
Spoštovani gospod Janez, vi pa sprašujete, kako je z uzurpacijo in degradacijo ter ali je obvezno to plačati pri postopku legalizacije? Ta zahtevek se določi investitorjem, ki so nekaj nelegalno ali neskladno zgradili, imenuje pa se nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo prostora. Poleg inšpekcijskih ukrepov mora investitor nedovoljene ali neskladne gradnje oz. lastnik zemljišča, na katerem je gradnja, plačati ustrezno denarno kazen - kot nadomestilo za posledice, ki so nastale zaradi nedovoljenega posega v okolje. To je t. i. nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo prostora. Vrsta in stopnja degradacije in uzurpacije prostora se določata glede na obseg in vrsto nedovoljene gradnje, posledice, ki so zaradi take gradnje nastale, in glede na območje, na katerem je do kršitve prišlo. Sredstva, pridobljena preko plačila nadomestila za degradacijo in uzurpacijo prostora, so pri manj zahtevnih objektih v deležu 50 % proračunski prihodek občine, na kateri je nedovoljena gradnja stala in v deležu preostalih 50 % proračunski prihodek države. Pri nezahtevnih objektih pa je nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo v celoti prihodek občine. Način obračunavanja določa državna Uredba o kriterijih za izračunavanje višine nadomestila za degradacijo in uzurpacijo prostora in o načinu njegovega plačila. Odločbo o plačilu degradacije in uzurpacije prostora izda upravni organ, lahko tudi gradbeni inšpektor. V postopku legalizacije je ta globa obvezna in se ji ni mogoče izogniti, razen če ni bila že kdaj prej plačana za isti postopek. Namreč, če je nekdo to globo že plačal, to še ne pomeni, da bo zagotovo tak nedovoljen ali neskladen poseg tudi legaliziral. Če objekt, ki je predmet legalizacije, še ni v inšpekcijskem postopku, se odobri 15 % znižanje izračunanega zneska. V primeru, da investitor poda prošnjo, pa lahko upravni organ odobri plačilo tudi v največ 12 obrokih, pri čemer mora biti prvi obrok v znesku najmanj 10 % celotnega zneska, plačan pred izdajo odločbe o legalizaciji, posamezni obrok pa ne sme biti manjši od 100 EUR.
V postopku legalizacije pa bo upravni organ prav tako preveril, ali so značilnosti nameravanega posega takšne, da je treba v celoti plačati ali zgolj doplačati komunalni prispevek.
Smiselno je, da se vsaka prejeta odločba še pred plačilom natančno preveri. Včasih se zgodijo pomote, ki pri večjih zneskih niso zanemarljive.
Vas lepo pozdravljam.
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?
Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.