Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

To morate postoriti pred začetkom jeseni

Jesen je pred vrati, zato je čas, da hišo in njeno okolico pripravimo na pogostejše padavine in nižje temperature. Med desetimi nujnimi opravili pred jesenjo so pregled in čiščenje žlebov, pospravljanje vrtnega pohištva in seveda pregled kurilnih naprav.
Foto: Suzanne Tucker/Shutterstock
Foto: Suzanne Tucker/Shutterstock
14. 9. 2023 | 13:30
22. 10. 2024 | 20:14
5:03

Očistite žlebove in odtoke

Lastniki hiš morajo pred začetkom jeseni nujno očistiti žlebove. Poleti je v njih zagotovo pristalo precej listja in drugih manjših stvari, ki bi v primeru več zaporednih deževnih dni lahko povzročile slabši pretok meteorne vode. Ko bodo temperature jeseni precej padle, se boste s čistimi žlebovi izognili ledu in možnosti, da bi vam med dežjem voda tekla po fasadi.

Dobro preglejte in uredite tudi odtoke meteorne vode. Preprečite, da bi voda zastajala nekje v bližini in vam vlažila temelje ali celo tekla nazaj v hišo.

Preglejte streho in pokličite dimnikarja

Preglejte streho in zamenjajte popokane strešnike. Če tega ne morete storiti sami, pokličite strokovnjaka. Če vas že ni obiskal sam, pa je dobro, da pokličete tudi dimnikarja.

Preglejte ogrevalne naprave

Ogrevalne naprave preglejte še pred začetkom kurilne sezone. Če jim boste pozornost posvetili prepozno, se lahko zgodi, da boste nekaj časa doma sedeli v mrazu, saj bodo serviserji na začetku kurilne sezone izredno zasedeni. Čas je tudi za zamenjavo filtrov v prezračevalnih sistemih in klimatskih napravah.


Nahranite
 zelenico

Čeprav trava jeseni ne raste več, so korenine še vedno žive, zato jih pred zimo dobro nahranite. Pognojena zelenica bo spomladi hitreje ozelenela, trava pa bo bolj odporna proti boleznim in suši. Pred nakupom gnojila podrobno preberite navodila za uporabo in opozorila. Če imate doma hišne ljubljenčke, se izogibajte uporabi gnojil, ki bi bila lahko škodljiva ali strupena za manjše živali.

PREBERITE ŠE: 4 OPRAVILA ZA JESENSKO NEGO TRAVE

Popravite razpoke v betonu in asfaltu

 V razpokah na asfaltu ali betonu okoli hiše bo jeseni zastajala voda, ki pa bi zaradi nizkih temperatur lahko tudi zamrznila. Led bo še povečal razpoke in še bolj poškodoval asfalt. Popravite in zalijte vse razpoke, da bo parkirišče pred vašo hišo še dolgo videti kot novo.

Izpraznite in pospravite cevi za vodo

Če imate cev za vodo še vedno zunaj, je čas, da jo jeseni izpraznite in pospravite v notranjost hiše. S tem boste preprečili, da bi voda v cevi zamrznila in jo poškodovala.

Zaprite tudi vse pipe, ki jih imate nameščene zunaj in tako preprečite, da bi vam ob zmrzali popokale cevi.


Vrtno pohištvo
 pospravite na suho mesto

Vrtno pohištvo očistite in pospravite na suho mesto, ali pa ga vsaj pokrijte s ponjavo. Če imate leseno vrtno pohištvo, ga spravite na suho mesto, plastično in železno pa zaščitite pred vremenskimi vplivi. Preglejte, ali je pohištvo poškodovano in ga popravite ali prebarvajte.

Zamenjajte tesnila

Preglejte in po potrebi zamenjajte tesnila na oknih in vratih. Zaradi dotrajanih tesnil bo v hiši prepih, hkrati pa boste imeli v ogrevalni sezoni večje izgube toplote.

Da bi preverili, ali določena okna in vrata potrebujejo nova tesnila, lahko to storite s papirjem. Položite ga pod vrata in jih zaprite, če papir lahko brez trganja izvlečete, potem imate pod vrati režo.

Preizkusite stroje, ki jih boste potrebovali pozimi

Preden začne odpadati listje z dreves, preizkusite, ali vaš puhalnik oziroma sesalnik listja še deluje. Preglejte tudi snežne freze in jih pripravite za novo sezono. Pri roki imejte tudi grablje za listje in lopato za sneg.

PREBERITE ŠE: SUHO LISTJE V ZABOJNIK ZA ORGANSKE ODPADKE ALI V ZBIRNI CENTER

Jesensko listje lahko porabimo za pridobitev posebnega komposta, ki ga lahko poleti uporabim kot zastirko ali pa z njim izboljšamo prst. Odpadno listje prsti daje številne hranilne snovi, izboljša in poveča število mikrobov ter strukturo prsti in ohranja njeno vlažnost, saj ima izjemno sposobnost zadrževanja vode. S pobranim listjem lahko obložimo tudi prst rastlin, ki jim imamo posajene v cvetlična korita in jih bomo čez zimo pustili na prostem. Da veter ne bo listja odpihnil, ga obložimo z manjšimi kamni.

Zamenjajte baterije

Pred začetkom ogrevalne sezone je pomembno, da v detektorjih za monoksid zamenjamo baterije.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine