Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Podkasti

Deloindom podkast: Pri urejanju balkonov in teras pogosto pozabimo na sosede

V Deloindom podkastu smo se s krajinsko arhitektko Mojco Smrkolj pogovarjali o urejanju balkonov in teras.
Foto: Marko Feist/Delo
Foto: Marko Feist/Delo
7. 5. 2024 | 11:36
5. 11. 2024 | 11:20
3:42

Končno je prišel čas toplejšega vremena, ko lahko svoje bivalno okolje povečamo na račun ureditve balkonov in teras. Po strokovne nasvete s področja urejanja zunanjih površin smo se obrnili na krajinsko arhitektko Mojco Smrkolj iz Hortis biroja, ki je z nami delila svoje bogate izkušnje.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA JERNEJE JOŠAR: SPOMLADANSKE ZELENJADNICE ZA MAJHNE BALKONE

Pri ozelenitvi teras se pogosto preveč zaženemo v izbiro velikih dreves, pozabimo pa na komponento vetra – ob močnejših sunkih se lahko tudi kaj prevrne, zato je nujno razmisliti tudi o statiki dreves.

Sogovornica na začetku opozori na vse pogostejše primere slabe prakse: »Ko si urejamo zunanji prostor, si predvsem želimo svoj bivalni prostor povečati na zunanjost in s tem izražamo tudi svoj okus, ob tem pa pozabljamo, da s svojim vnosom teh določenih prvin, bodisi rastlin ali drugih struktur, vplivamo na estetiko zunanjosti. Tu se potem pojavljajo vnosi raznih plastičnih elementov, kot so rastline, razne zastirke na ograjah, ki sicer ponujajo instantno takojšnjo rešitev problema zasebnosti, estetsko pa to ni najbolj zaželeno.«

Žar na balkonu ni zakonsko prepovedan, je pa morda njegova uporaba opredeljena v hišnem redu.

V nadaljevanju pogovora sogovornica našteje nekaj bolj estetsko primernih in zakonsko dovoljenih rešitev, beseda pa teče tudi o izbiri primernih rastlin za rast v loncih na balkonu, gojenju začimb in zelenjave na balkonu, vertikalnih vrtovih, vodnih elementih in zalivalnih sistemih. Dotaknemo se trendov s področja osvetlitve zunanjih površin ter sodobnih smernic pri izbiri zunanjega pohištva. Pogovor nanese tudi na urejanje letnih kuhinj, sproti pa odgovorimo še na znano dilemo, ali je na balkonu dovoljeno imeti žar.

 

V luči trenutnih ekstremnih vremenskih razmer se dotaknemo tudi trenda podiranja velikih dreves v okolici stanovanjskih objektov. Sogovornica zagovarja ohranjanje zdravih dreves: »En vidik rušenja dreves, ki ga opažam (včasih so veliko sadili kar smrek in iglavcev): ko jih veter poruši, vidimo, da imajo zelo površinski koreninski sistem. In do nedavnega to načeloma ni bil problem, ker ni bilo teh ekstremnih vremenskih pojavov. Zdaj pa je treba kar paziti, da je drevo stabilno. In če je zdravo in stabilno, se ga absolutno ne sme podirati. Zato so potem kakšni arboristi, da podajo mnenje, kako je s tem drevesom, sicer pa je drevo absolutno neka dodana vrednost na vrtu, ki je ne moreš doseči v petnajstih letih.«

NAPOVEDUJEMO
V naslednji epizodi, ki bo na sporedu 21. maja, bomo gostili arhitektki Tino Jerman in Ano Konda, tema pogovora pa bodo počitniški domovi - kako se načrtovanje in oprema take nepremičnine razlikuje od načrtovanja hiše ali stanovanja za stalno bivanje, kako opremiti nepremičnine, namenjene oddajanju in kako je s postavitvijo zadnje čase zelo aktualnih mobilnih hišk (kakšna dovoljenja potrebujemo, kakšne so omejitve ...). Vabljeni k poslušanju!

 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine