
S sodobno nomadko in vsestransko ustvarjalko Katjo Kozlevčar smo se pogovarjali o izkušnji bivanja v jami in jurti, o tako imenovanem 'off-grid' načinu življenja izven sistema ter o nakupu in renovaciji stare hiše v Bolgariji.
Sogovornico smo najprej povprašali o njenih pestrih izkušnjah s tako imenovanim 'off-grid' načinom bivanja izven sistema ter v sozvočju z naravo. Zanimalo nas je, zakaj se je odločila za takšen način življenja, v kakšnih tipih preprostih bivališč je v preteklosti že bivala, katero od sodobnih naprav je najbolj pogrešala ter kakšen je občutek nočnega obiska zunanjih sanitarij ob čudovitem zvezdnem nebu.
Kaj je off-grid življenje?
Off-grid način življenja pomeni bivanje brez priklopa na javno infrastrukturo – brez električnega omrežja, vodovoda ali kanalizacije. Ljudje, ki živijo off-grid, pogosto uporabljajo sončno energijo, deževnico, kompostna stranišča ter druge samozadostne in okolju prijazne rešitve. Gre za način življenja, ki temelji na neodvisnosti, tesnejšem stiku z naravo ter zmanjšanem vplivu na okolje.
V preteklosti sem se soočala z depresijo in izgorelostjo. Med procesom zdravljenja sem ugotovila, da naravno okolje res blagodejno vpliva na moje duševno in tudi fizično zdravje. Pravzaprav me je prav stiska tistega obdobja prvič pripeljala na Tenerife, kjer sem se povsem spontano srečala s to alternativno obliko bivanja. Ta izkušnja je močno zaznamovala moje nadaljnje življenjske odločitve in me usmerila na pot, po kateri hodim danes.
Katja Kozlevčar razloži, da so na Kanarskih otokih jame in jurte precej pogosta bivališča ter slikovito opiše tovrstne bivalne pogoje. Spotoma pojasni tudi svoje razloge za izbiro tovrstnega alternativnega življenjskega sloga ter z navdušenjem deli svoja spoznanja o življenju.
V skupnosti smo bili vsi freegani – to pomeni, da je bila vsa hrana, ki smo jo pojedli, zavržena oziroma bi bila zavržena, če je mi ne bi prestregli. Dostikrat se je pobiralo tudi iz smetnjakov, temu po angleško rečemo “dumpster diving”.
Zanimalo nas je tudi, kakšni so njeni načrti za prihodnost, zakaj se odloča za nakup stare kmetije v Bolgariji? Kakšna je njena vizija, kako je s cenami takšnih posesti v primerjavi s Slovenijo? Kakšen je postopek iskanja popolne kmetije, kako se namerava lotiti renovacije, kakšne materiale ima namen uporabiti in koga bo prosila za pomoč pri renovaciji na bolgarskem podeželju? Sogovornica v pogovoru z zanosom razlaga o svoji viziji umetniške rezidence, kjer se bodo zbirali ustvarjalci z vsega sveta. Z ljubeznijo govori o svojem bodočem domu ter se resnično neustrašno loteva svojega življenjskega projekta.
Vabljeni k poslušanju celotnega podkasta, kjer boste odkrili, kaj pomeni resnično izstopiti iz sistema, se povezati z naravo in ustvariti življenje po lastnih pravilih.