Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Arhitekturni izziv: Dvovišinska soba za dijaka

Foto: Celovito
Foto: Celovito
Arhitekti ekipe Celovito
16. 11. 2021 | 09:59
22. 10. 2024 | 15:44
3:03

Problem

Prvotna sinova želja je bil računalniški kotiček na podestu, ki pa tega z višino 146 cm na najvišjem delu žal ne omogoča. Pri mizi je namreč treba večkrat vstati in tako nizka višina bi bila zelo nepraktična, hkrati pa na nevarnem mestu, saj bi se sin gibal na robu plošče – podesta.

Predlagana rešitev
Foto: Celovito
Predlagana rešitev Foto: Celovito

Rešitev

Glede na razpoložljivi prostor predlagamo, da se zgoraj uredi spalni del sobe. Z umestit­vijo postelje na podest poustvarimo spalni kotiček, ki je bolj miren in odmaknjen od drugega dogajanja. V osrednjem prostoru, ki je večji, bolj zračen in s svojo višino omogoča prijetnejše okolje, bo sin verjetno preživljal največ časa.

Z vgradnimi omarami zapolnimo nišo, ki nastane pod ploščo mansardnega dela in sega v prostor. Tako v celoti izkoristimo prostor. Računalniška miza je v prenovljeni zasnovi v osrednjem delu. Umeščena je ob eno izmed sten skupaj z manjšo zofo, ki omogoča počitek in gledanje televizije. Ta je vključena v linijo omar pod mansardno ploščo. Z linijo polic na višini pa pridobimo dodaten prostor za shranjevanje.


Stopnic ni mogoče umestiti tako, da uporabnika pri vsakodnevnem gibanju po prostoru ne bi motile. Kot rešitev smo uporabili lestev, ki jo je mogoče prestavljati in s tem tudi ne bo ovirala odpiranja omar.
Pri izbiri barv smo upoštevali, da je mladenič v fazi odraščanja, zato smo prostor uredili v nevtralnih tonih (pohištvo v kombinaciji naravnega lesa in sivih odtenkov). Manjši in bolj poudarjeni elementi (zofa v modri barvi, črni dodatki), so po želji zamenljivi in prilagodljivi starostnemu obdobju. Večina sten je svetlih – belih, da se prostor optično poveča, dve pa smo poudarili s temnim odtenkom, kar sobo popestri in dodatno definira. Verjamemo, da bo mladenič z novo zasnovo dobil prijetno delovno okolje za šolske in prostočasne dejavnosti.

Pošljite nam vprašanje – s fotografijami

Za rubriko Arhitekturni izziv nam lahko pošljete vprašanja glede funkcionalne razporeditve stanovanjskih prostorov do 100 kvadratnih metrov, za katero so potrebni manjši ali večji posegi v tloris, in opreme. Opišite nam želje, problem, priložite tloris obstoječega stanja z merami, inštalacijami, označenimi nosilnimi in predelnimi stenami ter čim več fotografij obstoječega stanja. Na vprašanja brez priloženih fotografij ne bomo mogli odgovoriti, izjema je, če stavba še ni zgrajena. Vprašanja sprejemamo po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, v zadevo napišite Arhitekturni nasveti.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine