Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Arhitekturni izziv: Kuhinja pod poševnino

Arhitekti ekipe Celovito
10. 12. 2021 | 13:10
22. 10. 2024 | 15:54
3:37

Problem

Pogosta težava, ki se pojavlja pri ureditvi podstrešnih stanovanj, je umestitev kuhinje v del pod strešno poševnino. S takim izzivom se je srečala bralka pri posodabljanju svoje kuhinje. Sedanja težava je pomanjkanje shranjevalnih površin. Pogreša predvsem omare na višini, saj pri sedanji ureditvi ni visokih prostih sten, kamor bi lahko umestili viseče omarice. Izrazila je tudi željo po dodatnih predalih in bolj funkcionalnem pultu, ki zamejuje jedilnico in kuhinjski del.

Predlagana rešitev
Foto:
Predlagana rešitev Foto:

Rešitev

Naša ideja pri prenovi kuhinje je bila predvsem usmerjena k pridobitvi čim več shranjevalnih in uporabnih površin ter optimalni postavitvi vseh po­trebnih elementov, z najboljšo organizacijo kuhinje in izkoristkom prostora.
Edini prost del stene smo v celoti izkoristili za visoke omare. Tu so na novo umeščeni pečica na višini, hladilnik in dodatne omare za shranjevanje. Klimatska naprava na levi strani okna se lahko premakne desno od okna. Da smo pridobili več visokih omar, smo prilagodili kuhinjski otok. Ta je zdaj postal dodatna delovna površina, do katere lahko dostopamo z vseh strani, kar sprosti gibanje po kuhinji. Omarice v otoku se odpirajo tudi iz jedilnice. Tako izkoristimo vsak kotiček na novo oblikovanega elementa. Otok lahko služi tudi kot dodatna površina za obedovanje – zajtrkovalnica.
Kuhinjski pult ob steni pod poševnino smo razširili na 70 cm, da se gibanje in stanje za njim pomakne v prostor, kjer je strop nekoliko višji. To zagotavlja večje udobje pri kuhanju. Ob steno pod strešnim oknom smo umestili le spodnji kuhinjski niz, ki sega čez celotno razpoložljivo dolžino. Položaja kuhalne plošče in korita smo nekoliko razmaknili, da smo s tem povečali delovno površino med elementoma. Delovna površina je zdaj točno pod strešnim oknom, kar zagotavlja dobro osvetlitev. Z novo razporedit­vijo elementov (hladilnik, korito in štedilnik) smo izboljšali funkcionalnost kuhinje.
Z barvno shemo smo se približali sestavu v dnevni sobi, kar je bila bralkina želja. Izbrali smo črna vratca omar, staran hrast in steklo ter posamezne detajle, ki povzemajo že obstoječe pohištvo. Dodan je svetel kamen na pultu in mizi, da se celoten kuhinjski sestav posvetli in posodobi, podoben odtenek se pojavi tudi v tlaku.


Zastavite nam vprašanje – nujno s fotografijami

Z arhitekti iz biroja Celovito iz Medvod, ki sodelujejo v rubriki Arhitekturni izziv, smo se dogovorili, da se bodo lotili tudi večjih izzivov, od garsonjer do večsobnih stanovanj ali celotne etaže v stanovanjski hiši. To pomeni površino do približno 100 kvadratnih metrov. Opišite nam svoje želje, priložite tloris z merami prostora, vrisanimi inštalacijami in čim več fotografijami trenut­nega stanja. Vprašanje pošljite na e-naslov deloindom@delo.si, s pripisom Arhitekturni nasveti. Ne pozabite pripisati svojih osebnih in kontaktnih podatkov.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine