Pri pripravi predloga je bil naš glavni cilj ustvariti sodobno, a hkrati udobno bivalno okolje. Tloris smo zato temeljito spremenili. Ena izmed ključnih sprememb, ki smo jih izvedli, je bila povezava prostorov z odstranitvijo sten. Preden pa se takšnega posega lotimo, je treba opraviti ogled celotnega objekta s strokovnjakom, pripraviti je treba dokumentacijo za rekonstrukcijo, se o izvedbi posvetovati z arhitektom in statikom ter po potrebi pridobiti gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo.
Trenutno se s stopnišča vstopi v utesnjeno predsobo, ki vodi v kar 5 različnih prostorov. Da bodo novi prostori čim bolj zračni in povezani, predlagamo, da se s stopnišča vstopi direktno v osrednji bivalni prostor, iz katerega se nato dostopa do kopalnice in spalnice. Za ureditev bivalnega prostora smo povezali dve sobi, ki sta najbližje stopnišču. Sobi imata jugozahodno orientacijo in izhod na balkon, kar je za namembnost prostora zelo primerno. Z združitvijo dveh prostorov nasproti stopnišča pa smo pridobili spalnico in prostornejšo garderobo z manjšim pisarniškim kotičkom.
Pri oblikovanju smo se najbolj posvetili dnevno bivalnemu prostoru s kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo. Prostor s svojo odprtostjo omogoča nemoteno prehajanje med različnimi funkcionalnimi območji ter ustvarja občutek povezanosti. Ob najdaljši steni smo umestili kuhinjski niz, sledi večja miza, ki je primerna tudi za večjo družbo. Nasproti kuhinjskega niza je omarica s televizorjem, vmes pa še sedežna garnitura. Takšna razporeditev omogoča gostiteljem, da so med pripravo hrane v kuhinji še vedno povezani z gosti v jedilnem prostoru ali pa spremljamo dogajanje okrog sedežne garniture.
Ker je hiša iz 70 let, smo za talne obloge izbrali parket v vzorcu ribje kosti. Poleg tega smo se odločili za tapeto, ki s svojim videzom skupaj s parketom ustvarja edinstveno kombinacijo modernega in klasičnega stila. Prostoru smo dodali moderni pridih, hkrati pa ohranili sodobno estetiko. Tapeta je prefinjena, vključuje tople in nevtralne barve ter se lepo dopolnjuje z drugimi elementi v prostoru.
Celoten proces prenove je velik izziv, vendar je mogoče z ustreznim načrtovanjem, skrbnim izborom elementov in upoštevanjem želja ustvariti tudi funkcionalen in sodoben dom. Prenovljeno stanovanje v starejši hiši je lahko prostorno, funkcionalno in estetsko privlačno.
Pošljite nam vprašanje – s fotografijami
Za rubriko Arhitekturni izziv nam lahko pošljete vprašanja glede funkcionalne razporeditve stanovanjskih prostorov do 100 kvadratnih metrov, za katero so potrebni manjši ali večji posegi v tloris, in opreme. Opišite nam želje, problem, priložite tloris obstoječega stanja z merami, inštalacijami, označenimi nosilnimi in predelnimi stenami ter čim več fotografij obstoječega stanja. Na vprašanja brez priloženih fotografij ne bomo mogli odgovoriti, izjema je, če stavba še ni zgrajena. Vprašanja sprejemamo po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, v zadevo napišite Arhitekturni nasveti.