S pomanjkljivo hidroizolacijo balkonov se pogosto srečujemo pri starejših hišah. Lahko je dotrajana ali izvedena nepravilno, morda je za zastajanje vode na balkonu in terasi ter na stikih med različnimi materiali krivo tudi to, da površina nima ustreznega naklona, da bi lahko voda nemoteno odtekala. Odpravljanje težav zaradi neustrezne hidroizolacije, ki v najbolj skrajnem primeru privedejo do vdora vlage s terase ali balkona v notranje prostore in vplivajo na bivalno klimo, lahko poteka na različne načine. Ti so seveda odvisni tudi od stopnje poškodovanosti materialov in konstrukcije terase.
Sodobne tehnologije hidroizoliranja omogočajo tudi manj zahtevne posege brez razbijanja in rušenja, med katerimi lahko nekatere, denimo sanacijo z brezšivnimi poliuretanskimi premazi v tekoči obliki, izvedemo v lastni režiji. O najpogostejših težavah s pomanjkljivo izvedbo hidroizolacije pri balkonih in terasah stanovanjskih hiš, lastnostih poliuretanskih premazov in poškodbah, ki jih je mogoče sanirati z njimi, smo se pogovarjali z Nino Šuštar iz podjetja K-TES iz Ljubljane.
»Zaradi vremenskih vplivov, slabega vzdrževanja, manjkajoče hidroizolacije ali nestrokovno položenih ploščic se lahko na balkonih pojavijo razpoke, razslojevanje fasade, odpadanje ometa in odstopanje talne obloge. Ta del hiše je namreč izpostavljen nenehnim vremenskim vplivom: UV-sevanju, dežju, toči, snegu, temperaturnim spremembam, onesnaževanju in zmrzali. Najpogosteje pa poškodbe nastanejo zaradi slabo izvedene hidroizolacije, k čemur svoje prispevajo še statične in dinamične obremenitve. Vse to povzroča strukturne spremembe in uničuje obstojnost materialov,« našteje sogovornica.
Sanacija je neizogibna, a zanjo se je smotrno odločiti čim prej, saj bo pri napredovanju poškodb po najslabšem scenariju treba odstraniti ves poškodovani material do betonske konstrukcijske plošče. »Problematična sta kondenzacija in v zimskem obdobju zmrzovanje vode, ki vdre v betonsko konstrukcijo balkona. Vdor se zgodi zaradi povečevanja stikov med keramičnimi ploščicami, ploščicami in drugimi materiali, slabo položene keramične obloge, razpadanja fugirne mase, nepravilno izvedene hidroizolacije in denimo zastajanja vode na tleh zaradi neustreznih naklonov in neravnin,« razloži Nina Šuštar in opozori, da je za obstojnost materialov na balkonu pomembna tudi pravilno izvedena fasada.
Za hidroizolacijo balkonov so na voljo poliuretanski materiali v tekočem stanju, ki jih nanašamo z valjem ali čopičem. V primerjavi z drugimi materiali za hidroizoliranje so zelo elastični in odporni proti velikim temperaturnim nihanjem. Material pri temperaturah od minus 40 do 80 stopinj Celzija ne izgubi elastičnosti, prenese celo temperaturo do 200 stopinj Celzija in pri tem ohrani svoje mehanske lastnosti, nanj je mogoče neposredno nanesti celo asfalt,« prednosti poliuretanske hidroizolacije našteje sogovornica. Ker gre za hladen premaz, lahko z njim dobro izvedemo vse detajle in obdelamo kritična mesta. Še zlasti je uporaben za spajanje stikov, denimo, na fasadi, lesu, keramiki, steklu, opeki, granitu, granitogrezu ali marmorju. Stike med kovino in betonom lahko pri poškodbah dodatno zatesnimo s trajnoelastičnimi poliuretanskimi kiti ali pa v premaz vtisnemo armirno mrežico.
Za ohranjene in talne površine denimo iz keramičnih ploščic, pri katerih je podlaga še čvrsta, a kljub vsemu prepuščajo vlago v notranjost, se najpogosteje uporabljajo transparentni poliuretanski premazi, ki ne porumenijo. Po nanosu nastane na površini prozoren film oziroma membrana debeline od enega do dveh milimetrov, ki preprečuje pronicanje vode in vlage skozi fuge, razpoke, dilatacije.
Za nanos na stare ploščice, teraco in betonske površine se uporabljajo barvni poliuretanski premazi, ki so prav tako hidroizolacijski, hkrati pa pohodni. Za posebni videz se jim lahko dodajo tudi dekorativni lističi.
Poliuretanski premazi so prav tako primerni za hidroizolacijo pod talnimi oblogami, ki so stalno izpostavljene vremenskim vplivom. Zaradi teh razlogov večina balkonov in teras postane vodoprepustna, potrebna sanacije in zatesnitve. Premaz predstavlja učinkovito hidroizolacijo tudi pri zahtevnih detajlih oken in ograjnih stebričkov.
Tudi za hidroizolacijo na lesenih podlagah uporabljamo poliuretanski premaz, saj na les ne moremo nanesti hidroizolacije s klasičnimi metodami, kot je varjenje. Nanašamo ga v dveh slojih ter okrepimo z armaturno mrežico. Kot končni pohodni sloj se položi lesena terasa. Ta način je pogost pri montažni gradnji.
Nanašanje premaza je preprosto in je primerno tudi za domače mojstre, saj se izvaja s čopičem ali valjčkom. Ključno je, da je podlaga dobro presušena, kar je pomembno tako pri novogradnjah kot pri morebitni sanaciji armiranobetonske konstrukcije. Posušen premaz ustvari za vlago in vodo neprepustno izolacijsko brezšivno membrano.
V pogovoru se seveda nismo mogli izogniti aktualnemu vprašanju, povezanemu s sanacijo stavb po poplavah. Marsikje so bile namreč pod vodo tudi terase. Zanimalo nas je, kako se v takšnih primerih obnaša poliuretanski premaz. Ga je treba sanirati, morda izsušiti material pod njim? »Če je terasa pravilno tesnila, potem voda ni mogla priti v podlago in je tako ostala suha. Drugače pa je potrebno izsuševanje kot pri estrihu,« je povedala Nina Šuštar.