»Supervernakularno razkriva, kako oblikovalci in arhitekti upoštevajo vernakularne običaje in sisteme vrednot, ki so v današnjem času večinoma prezrti, in se odzivajo na sodobne izzive, kot so pomanjkanje vode, odlaganje odpadkov in vse manjša biotska raznovrstnost. Pri projektih, predstavljenih na bienalu BIO27, so v ospredju lokalne značilnosti, povezanost z naravo in ekološka trdoživost. Supervernakularni pristopi vključujejo naravne sisteme ravnanja z vodo po vsem mestu, alternativne rešitve klimatizacije z nizko porabo energije, živilske sisteme brez odpadkov in oblikovanje, ki podpira lokalne skupnosti in obnovo pokrajine,« pojasnjujejo v MAO, ki BIO 27 organizira v sodelovanju s Centrom za kreativnost (CzK). Kurira pa ga britanska kuratorka Jane Withers.
Pred slovesnim odprtjem ob 19. uri z okroglo mizo o supervernakularnem bo voden ogled razstave s kuratorko in degustacija slovenske klobase prihodnosti, katere glavne sestavine so ajda, čemaž in gobe. Razstava Supervernakularno predstavlja pet naročenih projektov produkcijske platforme, ki jo »predstavljajo kot zbirko zgodb, ki jih pripovedujejo s pomočjo študij, ki predstavijo, na kakšen način lahko te zamisli služijo kot izhodišče za sodobne inovacije«. Vsak projekt obiskovalce vabi k raziskovanju pomembnih tem, kot so prehrambna industrija in premislek o naših prehranjevalnih navadah ter o proizvodnji materialov ...
V petek, 27. maja, bo v MAO okrogla miza BIO 27 z naslovom Pot sprememb, kjer bo v ospredju vprašanje, ali lahko ima kulturna produkcija manjši vpliv na okolje, ter odprtje razstave Narejeno v Sloveniji v Cukrarni.
Vse do 2. oktobra 2022 bo sledil pester program s številnimi delavnicami, pogovori, vodenimi ogledi razstave in drugimi zanimivimi dogodki.