Vhodna vrata so v primerjavi z notranjimi, stanovanjskimi gotovo bolj obremenjena in pod neprestanim vplivom vremenskih ter temperaturnih sprememb. Toda oboja morajo biti mehansko dovolj trdna, odporna proti različnim klimatskim razmeram, zvočnoizolativna, po možnosti pa tudi protivlomna in protipožarna (to je pomembnejše pri večstanovanjskih zgradbah).
S preskušanjem vhodnih in notranjih vrat se že vrsto let ukvarja laboratorij za preskušanje pohištva na oddelku za lesarstvo Biotehniške fakultete v Ljubljani, v okviru katere deluje tudi center za testiranje in certificiranje. V skladu z zahtevami standardov jih dinamično in statično mehansko obremenjujejo, izpostavljajo različnim klimatskim pogojem, merijo deformacije in poškodbe. Če preskušana vrata prestanejo vsa testiranja, pridobijo certifikat o skladnosti. To je dokazilo o skladnosti izdelka z evropskimi ali mednarodnimi standardi ter hkrati podlaga za pridobitev drugih znakov kakovosti.
Les še prevladuje
Po besedah Slavka Rudolfa, vodje centra za testiranje in certificiranje na oddelku za lesarstvo Biotehniške fakultete v Ljubljani, med materiali za vrata še vedno prevladuje les, ki je dober toplotni in zvočni izolator. Kot dodaja, so hrastova vrata še vedno pojem kakovosti, trajnosti in varnosti. Seveda pa ima poleg dobrih lastnosti les tudi nekaj pomanjkljivosti. Na primer, je hidroskopičen (veže vlago iz okolja), zaradi česar se vrata krivijo, ob izpostavljenosti vlagi ga napadajo različne glive in žuželke, manj je tudi varen pred ognjem.
Sodobna vhodna vrata so izdelana iz kombinacije materialov. Običajno so opremljena s kovinskimi deli, saj ti preprečujejo krivljenje zaradi temperaturnih sprememb. Protipožarna varnost se zagotavlja z različnimi negorljivimi polnili, ki jih vstavljajo v vratno krilo. Ta sredica je običajno narejena na mineralni osnovi. Za toplotno in zvočno izolativnost pa se dodajajo različne umetne pene. Kakor poudarja sogovornik, zvok in hladen zrak največkrat in najlaže prehajata skozi špranje, zato sama debelina nič ne pomaga, če vrata ne tesnijo dobro.
Protivlomna vrata
Po besedah Gregorja Vrhovnika iz podjetja Val marketing so v večstanovanjskih zgradbah protivlomna vrata dejansko najboljše varovalo stanovanja, saj so vhodna vrata – razen v pritličju – praviloma edino za vlom primerno mesto. »Varovanje hiš je zahtevnejše, saj le z vrati ni mogoče zaščititi celotnega objekta. Celostno lahko zaščitimo hišo z dobrimi vrati, zamreženimi pritličnimi okni in alarmnim sistemom,« še dodaja Vrhovnik.
Poseben test protivlomnosti vrat v tujini opravljajo posebej za to usposobljene ustanove. Kakšna so dobra protivlomna vrata? Tomaž Pegan, direktor podjetja Top guard varovanje, d. o. o., odgovarja: »Imeti morajo kovinsko konstrukcijo, jeklen podboj in vratno krilo, večtočkovno zaklepanje in ustrezno ključavnico.« Ključavnico lahko odpira sef (blagajniški) ključ ali poseben varnostni cilindrični vložek, ki naj bi ga na zunanji strani varoval močan ščitnik. Po besedah Miha Ahačiča iz podjetja Vovko so ob naštetem nujni še zatiči proti dvigu, ki so vgrajeni v vrata, varnostna rozeta, ki preprečuje lomljenje cilindričnega vložka, kakovosten cilindrični vložek in omejilec odpiranja.
Vrhovnik opozarja na previdnost pri nakupu, saj nekateri dobavitelji na našem trgu ponujajo ojačana običajna lesena vrata kar pod izrazom protivlomna, to pa je po njegovem zavajanje. »Običajna lesena vrata je praktično nemogoče ustrezno zavarovati, saj imajo preveč šibkih, za vlom primernih mest, pa če jim dodate še toliko varnostnih elementov.«
Na vhodnih vratih si lahko omislimo dodatno mehansko zaščito. Bolj kot pri nas je v tujini nepogrešljiva blokpripora oziroma verižica na notranji strani.
Osnovna protivlomna vrata največkrat nimajo protipožarnih lastnosti. Lahko pa so z nekoliko spremenjenimi tesnili in izolacijo hkrati odporna proti požaru. Protipožarna vrata morajo ustrezati varnostnim merilom certifikata Zavoda za gradbeništvo (ZAG).
Ključavnice na prstni odtis
Tako kot so nepridipravi vse bolj iznajdljivi, se dokaj hitro razvija industrija stavbnega pohištva. Elektronska protivlomna vrata so že tak dosežek. Po Ahačičevih besedah so opremljena z elektronsko ključavnico in se odpirajo z elektronskim ključem. Dodatno je mogoče vgraditi še alarmno napravo.
Več novosti je pri sistemih zaklepanja. Tako si že lahko omislimo elektronsko ključavnico s številčno kodo ali na prstni odtis. V njen pomnilnik lahko po Peganovih besedah vnesemo 99 različnih prstnih odtisov. Po njegovem mnenju so takšne ključavnice zelo varne, saj čitalniki delujejo na reliefne točke prstnega odtisa in tudi na temperaturo telesa. Po drugi strani se hkrati izognemo najpogostejšemu vzroku za menjavo ključavnice, ki je po sogovornikovih izkušnjah ravno izgubljen ključ.
Kaj pa videz?
Zlasti na hiši naj bi se vrata ujemala z zunanjo podobo. Zato je, kakor opaža Ahačič, vse večja pozornost namenjena tudi njihovemu videzu. Poleg osnovnih oblog v klasičnih lesenih različicah so prav tako na voljo bolj trendovski materiali (na primer PVC in aluminij).
Delo in dom, 29. marec 2006