Sodobne montažne hiše se od tistih izpred desetletij zelo razlikujejo po porabi energije za bivanje. Izdelovalci ponujajo hiše v različnih energijskih razredih (določa jih, koliko energije hiša porabi za ogrevanje, hlajenje in druge potrebe), vsi pa dosegajo ali presegajo s predpisi zahtevano raven. Medtem ko so imele prve montažne hiše 10 cm izolacije, je zdaj standard stena z 20 centimetri izolacije ali več. Na strehi je najmanj 30 cm izolacije, izolacija je tudi pod temeljno ploščo itd.
Glavna značilnost montažnih hiš je, da jih večinoma izdelajo v delavnici, na gradbišču pa le sestavijo, kar pomeni hitrejšo vselitev. Hiša je do detajlov domišljena že med projektiranjem, vnaprej izdelani elementi, pripeljani na gradbišče, vsebujejo vse ključne dele. V nadaljevanju predstavljeni tipi lesene montažne gradnje se razlikujejo po konstrukcijski zasnovi.
Nosilne elemente hiše iz masivnega lesa razrežejo v tovarni, označijo vsak kos posebej in pripravijo vse lesne zveze, s katerimi na gradbišču povežejo konstrukcijo. Zunanji obod hiše potem med vertikalnimi in horizontalnimi nosilci zaprejo z različnimi ploščami iz lesa, na notranji strani konstrukcije so plošče namenjene izdelavi sten, na zunanji strani fasade. Vmes se naredijo odprtine za okna in vrata, prostor med notranjimi in zunanjimi ploščami se zapolni z izolacijo.
Največji delež pri nas zgrajenih montažnih hiš so hiše po sistemu panelne gradnje, za katero se uporablja tudi izraz velikostenska gradnja. Vse konstrukcijske elemente (stene in strope) izdelajo v proizvodnji, na gradbišču jih le sestavijo. Večinoma se na zunanji strani panelov uporabljajo lesnovlaknene, na notranji pa mavčnokartonske plošče. Vmesni prostor, mere katerega določajo nosilci iz masivnega lesa na robovih, je zapolnjen s toplotno izolacijo.
Ta tip velja za masivno leseno gradnjo, saj se pri njem za konstrukcijo hiše uporabljajo deset in več centimetrov debele križno lepljene lesene plošče (s kratico CLT, tudi X-lam). Osnovna konstrukcija je prefabricirana, sestavi se na terenu. Na zunanji strani se izdelata izolacija in fasada, znotraj je les po želji lahko viden. Iz CLT-plošč je tudi medetažna plošča, te so lahko so prav tako uporabljene za vidni del poševnin v mansardah, medtem ko konstrukcijo poševne strehe sestavljajo špirovci.
Tovrstna gradnja ima tri podsisteme - toplotno izolirano temeljno ploščo, stenski sklop in strešno toplotno izolacijo za klasične lesene strehe. Sklopi so med seboj kompatibilni in tvorijo zaključen toplotnoizolacijski ovoj. Temeljna plošča ter obodne in notranje armiranobetonske nosilne stene se izvedejo z uporabo po meri izdelanih toplotnoizolativnih opažnih oblikovnikov iz ekspandiranega polistirena (EPS), v katere se vstavi armatura in vlije beton. Pri strehi se 35 cm debeli elementi strešne izolacije, prav tako iz EPS, medsebojno povezujejo s stikom na pero in utor ter se tesno polagajo prek špirovcev in sproti vijačijo. Tako zgrajene hiše bolje akumulirajo toploto kot lahke montažne hiše.