Ker smo kot družina čez teden precej razkropljeni, smo si v soboto vzeli čas. Lepo smo se oblekli in šli v mesto na sladoled. Na »ljubljansko plažo«. Vsak dve kepici sladoleda, midva kavico, hči kokakolo. Klasika. Ura je bila 10:30, telefon je nameril 25 stopinj.
Pri številki osemnajst sem nehala šteti. Nikoli nisem odobravala psov v mestu. Nikoli se nisem strinjala s tem, da jih lastniki vodijo na tržnico. Nikoli mi ni bilo všeč, da pes sedi pod mizo in čaka. Trušč, gneča, vročina, sopara … Poletni asfalt je segret, vroč. Pes hodi od njega dvignjen morda 5, 20 ali pa 30 centimetrov. Odvisno od njegove višine.
Trend psov v mestu narašča. Tokrat sem videla večino pasemskih psov, presenečena, da so bili to večji psi in le nekaj »naročnih«. Sprehodite se v mislih in pomislite, koliko je sence v Ljubljani od Zmajskega mostu mimo Petkovškega nabrežja (no, tukaj je sence še največ). Na strani, kjer je tržnica, sence ni, razen del, kjer je pokrita tržnica.
Psi so hodili poleg lastnika, sopihali, jezike molili ven, dva sem videla, ki sta hodila celo bolj za lastnikom, počasi.
Poleti izbiram gozdne poti, kjer je voda in možna osvežitev. Nikoli pa betonske džungle, kar mestno jedro zagotovo je.
Pasji poligon. Kljub zgodnji uri pes počiva v senci.
Foto:
Je to prijetno zanje? V mojih očeh ni. Odkar imam pse, jih nisem nikoli vodila v mesto.
Poleti izbiram gozdne poti, kjer je voda in možna osvežitev. Nikoli pa betonske džungle, kar mestno jedro zagotovo je.
Biba in Aja sta psa z normalnim gobcem in jima tudi visoka vročina ne dela (oz. Bibi ni delala) težav. Glede na to, da je bil Ben brahicefalična pasma, pa je bila zgodba bolj zakomplicirana.
Te pasme je treba dodatno čuvati in ne izpostavljati napornemu dihanju, ki je posledica vročine. Saj bolj ko se bodo trudili sopsti, bolj se jim bo povešalo mehko nebo, prej bo potrebna operacija.
- 1. NAPAKA: Lastnik brahicefalične pasme od malega zavija psa v vato in ga ne izpostavi nikakršnim fizičnim naporom. Tudi takrat ne, ko je zunaj hladno in zanj nadvse prijetno. Pes nima nikakršne kondicije in je po vsej verjetnosti še predebel. Ko nastopi vročina, je takemu psu težje kot aktivnemu.
- 2. NAPAKA: Hlajenje psa tako, da ga polivamo z mrzlo vodo, mu lahko škoduje. Pes se hladi prek jezika (sope) in skozi tačke. Psu torej hladimo tačke in mu omogočimo hladno blazino. Kupite jo lahko v pasjih trgovinah in so na voljo v različnih dimenzijah. So odličen pripomoček na dopustu.
Ko smo še hodili kampirat, smo blazino za Bena imeli le zadnje leto. Prej ni bilo potrebe, saj je bil pes v odlični kondiciji. Ko je bil star 12, pa so leta naredila svoje. Če se vam zgodi, da jo pozabite ali na dopustu ugotovite, da bi taka blazina vašemu psu pomagala, si pomagajte s hladilnimi vložki iz hladilne torbe. Dajte jih v skrinjo. Zamrznjene vzemite ven, čez položite brisačo in ponudite psu, da gre tja na prostor. S tem mu omogočite, da je na hladnem, ko se želi shladiti.
Vsi trije naši psi so iskali sonce, toploto in vitamin D.
Foto:
PREBERITE ŠE: KAKO PSA ZAŠČITITI PRED POLETNO VROČINO?
- 3. NAPAKA: lastnik psa sili v senco. Živali imajo svoj lastni kompas in točno vedo, kdaj se morajo umakniti s sonca v senco. Če se navežem samo na pse, so vsi trije naši iskali sonce, toploto in vitamin D. Ko jim je bilo prevroče, so se umaknili.
V zadnjem, trinajstem letu sva Bena dodatno opazovala, saj se pri starejših ali bolnih psih ta notranji termometer lahko pokvari. Ne, Beni je šel ležat na travo, in ko je imel dovolj, je šel notri, se ulegel na ploščice, iztegnil zadnje tačke in se hladil. Nikoli ni šel ven med 12. in 16. uro. Aja prav tako ne. Biba pa je imela to možnost le na vikendu, a se je ta čas rajši zadrževala v hladni hiši.
- 4. NAPAKA: Pes v avtu. O tem se vsako leto piše, opozarja. Po družbenih omrežjih krožijo prispevki s terena, a se kljub temu vsako leto dogajajo grozni primeri.
Moj moto za vse stvari je: »Nikoli ne naredi nekaj, česar ne želiš, da bi kdo naredil tebi.« Tudi jaz ne želim in nočem biti v zaprtem avtomobilu, pa četudi je v senci. Ne. Če kot starši lahko organiziramo svoje obveznosti tako, da otrok ne zapiramo v avtomobile, potem nam tudi psov ni treba. Na tem mestu boste rekli, da otroka lahko vzamemo v trgovino. Lahko. A tudi moja hči do drugega leta ni bila v trgovini. Stvar organizacije.
PREBERITE ŠE: KAKO POSKRBETI, DA PSU V AVTU NE BO SLABO?
- 5. NAPAKA: Striženje dolgodlakih psov oziroma psov, ki imajo srednjo dolžino dlake. Dlaka služi kot izolator toplote in pozimi mraza. Vse, kar je treba storiti pri psih z daljšo dlako in psih, ki imajo gosto zimsko poddlako, je, da se kožuh skrtači in razredči. S tem psu pomagamo, da bo vroče dni lažje prenašal.
Psa sonce lahko tudi opeče, še posebno kitajskega golega psa, ki mora biti namazan z zaščitnim faktorjem.
Psu nikoli ne ponudimo ledene vode!
Tudi mi smo veliko bolj aktivni v jutranjih urah, saj je zrak svež in pravimo, da lažje dihamo. Tako je tudi z našimi kosmatinci. In če jih pozimi oblačimo in obuvamo, jim poleti nimamo česa sneti.
Ter zadnja stvar – psu nikoli ne ponudimo ledene vode.
Želim vam mirno poletje.
O AVTORICI
Anja Germšek je lastnica psa od svojega 19. leta. S svojo znamko PasjiLajf želi širši javnosti pokazati, kakšno je življenje s psom. "V Sloveniji imamo goro pasjih strani, forumov, ki obravnavajo vse možne situacije, nikjer pa še nisem zasledila osebne izpovedi, podobne moji. Zato bom tu enkrat mesečno razmišljala o temah, ki zaposlujejo vse lastnike psov, o strahovih, ki se porajajo pri ljudeh glede oskrbe psa, bolezni, šolanja in vsega, kar s seboj prinese pravo pasje življenje."