Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Kolumna Mateje Tamše: Zadnje dejanje izvajalca montažne hiše – vgradnja sončne elektrarne

Foto: Mateja Tamše
Foto: Mateja Tamše
Mateja Tamše
22. 11. 2022 | 08:33
22. 10. 2024 | 18:27
5:33

Ker imajo vsi elektro distributerji svoje postopke, ki seveda zahtevajo svoj čas, smo na soglasje morali počakati, pa tako ali tako ni bilo niti gotovo, da ga bomo dobili. Ne glede na to smo skupaj z izvajalcem načrtovali tudi predviden rok montaže sončne elektrarne, ki so ga postavili na konec avgusta 2022. In čakali … Podpisali še nekaj pooblastil, da je vloge lahko oddal podizvajalec namesto naju osebno in še malo čakali … Sredi poletja smo potem končno dobili soglasje za priklop in lahko mirno načrtovali montažo. Medtem sem spremljala tudi porabo našega gospodinjstva, ki se je v poletnih mesecih gibala med 200 – 300 kWh na mesec.

Od podpisa pogodbe do montaže se je tudi cena sončne elektrarne dvignila – del povišanja cene sva krila tudi iz lastnega žepa.

Odločila sva se za montažo sončne elektrarne 7,2 kW, s katero naj bi po izračunih izvajalca proizvedli 7.900 kWh električne energije na leto, kar je v praksi pomenilo 20 panelov po polovici strehe, ki je obrnjena na jugozahod. V času od podpisa pogodbe do montaže se je tudi cena sončne elektrarne dvignila – del povišanja cene sva krila tudi iz lastnega žepa. Takrat se je že začelo počasi govoriti o energetski krizi in povečanju cen elektrike. Poleg tega, kolikor sem se pogovarjala z graditelji v podobnem položaju, je bila na trgu precejšnja kriza tudi zaradi pomanjkanja razsmernikov – in so nekateri investitorji tudi zaradi tega čakali na montažo dlje. Zato sem že prav malo nestrpno čakala, da vidim, ali bo časovnica našega izvajalca zdržala in bodo vse realizirali tako, kot so napovedali. 

Pa sem proti koncu avgusta res dobila klic z vprašanjem, na kateri naslov naj dostavijo sončne panele in napoved montaže panelov na streho na zadnji avgustovski dan. Vreme je bilo napovedano malo mešano, tako da do zadnjega nismo vedeli, kdaj bodo monterji prišli – na koncu pa je le zdržalo. 2. septembra, na drugi šolski dan, smo imeli na strehi zmontirano sončno elektrarno.

Pogodbo o priključitvi na distribucijski sistem so tekom svojih postopkov malo založili in za njeno obdelavo potrebovali skoraj en mesec.



S tem pa se zgodba seveda še ni zaključila – po mojih izkušnjah se zgodbe, kjer je vpleten Elektro, enostavno ne morejo zaključiti hitro. Že pred montažo smo z našim dobaviteljem električne energije podpisali pogodbo o dobavi električne energije in samooskrbi gospodinjskega odjemalca z električno energijo, po montaži pa še pogodbo z Elektrom o priključitvi na distribucijski sistem. To slednjo so tekom svojih postopkov malo založili in za njeno obdelavo potrebovali skoraj en mesec, s tem, da sem zadnja dva tedna ves čas klicala na Elektro ter se pogovarjala z njihovimi birokrati, na kakšen način bi to lahko čim prej rešili. Kaj je povzročalo take probleme? Izdaja plačilnega naloga po pogodbi. Ko smo končno uspeli priti še do podatkov za plačilo stroškov priključitve, smo bili skoraj na cilju. Le-tega smo dosegli, ko je kot zadnji prišel opravit meritve ter priključitev še pristojni z Elektra. In tako smo končno – sredi oktobra 2022, tik pred začetkom ogrevalne sezone – imeli aktivno in delujočo sončno elektrarno, priključeno v elektro omrežje.



Že prvi mesec smo proizvedli več elektrike, kot smo jo porabili.

Seveda me je takoj zanimalo, kakšna bo razlika na mesečnem računu za elektriko – pa je zaradi tega, ker smo v hiši tako malo časa, kakšne konkretne primerjave težko delati. Pravzaprav bom konkretne številke lahko obračala čez slabo leto, ko bo eno leto obratovanja sončne elektrarne za nami. Smo pa že v dobri polovici oktobra, ki je bil sicer letos nadpovprečno topel in sončen, proizvedli več elektrike, kot smo jo tisti mesec porabili – 368 kWh. Do nadaljnjega torej plačujemo samo strošek omrežnine, januarja pa nas čaka prvi poračun s strani našega distributerja in tako naprej vsako leto. 

Naša hiša, kot kaže, ne bo samo samooskrbna, ampak plus energijska, na kar sva tudi računala. V prihodnosti se nam namreč pridruži še en družinski član, v prihodnosti mogoče tudi električni avto, če še kaj drugega, kar bo poganjala elektrika, pa bomo še videli.


O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.

V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine