Poslovno-proizvodni objekt v bližini obstoječe tovarne v Rušah so podrobneje predstavili konec septembra na 1. konferenci trajnostne gradnje na Brdu pri Kranju, po besedah direktorja Geberit Sanitarna tehnika Matjaža Lesjaka pa bo končan predvidoma marca prihodnje leto.
»Odločitev za trajnostno gradnjo je bila samoumevna, saj izhaja iz Geberitovih načel trajnostnega razvoja. Za gradnjo nove tovarne smo se odločili predvsem zato, ker nam trenutna lokacija zaradi pomanjkanja prostora ne omogoča povečanja zmogljivosti za obstoječi proizvodni program, zaradi prostorske stiske ne bi mogli uvajati nobenih novih proizvodnih programov, zdaj pa pa bomo lahko optimizirali proizvodne procese. Za ožje in širše okolje ta projekt pomeni dober primer tujega investitorja, ki v Sloveniji vidi eno izmed svojih dolgoročno konkurenčnih proizvodnih lokacij,« je povedal Lesjak. Ko bo objekt končan, bodo proizvodne procese postopoma začeli seliti v nove prostore, v začetku leta 2015 pa bo delo potekalo izključno v novi tovarni.
Geberitov projekt trajnostne gradnje v Rušah je na konferenci trajnostne gradnje podrobno predstavil Uroš Smolnikar, direktor arhitekturnega biroja Cupola, ki je prevzel izziv gradnje nove tovarne: »Trajnostna gradnja je zelo širok pojem, v svojem bistvu pa pomeni gospodarnost ravnanja z viri in sredstvi. To, kar bi morali vsi upoštevati pri svojem delovanju. Glede na trenutne razmere in izrabljenost virov je trajnostna gradnja edina možna pot, je gradnja prihodnosti. V Geberitu imajo izreden posluh za to. Nova tovarna sledi načelu uporabe obnovljivih virov, ne uporablja fosilnih goriv, temveč izkorišča podzemno vodo in odpadno energijo iz tehnoloških procesov. V sam objekt je vključenih več trajnostnih načel, tako da bo objekt ekonomsko učinkovit, do okolju prijazen in bo varoval naravne vire, za uporabnike pa bo udoben in zdrav. Njegova zasnova je prilagodljiva in optimalno zadovoljuje trenutne potrebe, pri čemer ni ovir za nadaljnji razvoj.«
Ključ trajnostno usmerjene proizvodnje je prijaznost do okolja, učinkovito koriščenje virov in inovativno razmišljanje. V skladu s tem v družbi Geberit ves čas posodabljajo proizvodne metode in tako zmanjšujejo posege v okolje. S premišljenim ekološkim dizajnom postavljajo nove standarde sanitarnih sistemov in kopalnic, na ta način pa prispevajo k manjši porabi vode in energije ter manjšemu poseganju v okolje.