Dom za starejše, katerega investitor je Občina Kočevje, je prvi javni objekt, namenjen oskrbi starejših, ki je bil izveden v leseni montažni gradnji. Sodobno oblikovana nizkoenergijska stavba obsega skoraj 3000 kvadratnih metrov v dveh etažah, zato je bila izvedba zahtevna tako s konstrukcijskega kot tudi z energetskega vidika, pravijo v Jelovici in dodajajo, da je objekt zaradi vgrajenih naravnih materialov prijazen za bivanje.
Priprava projekta je zahtevala večmesečno delo številnih strokovnjakov, projektantov in statikov. Poseben izziv je bila tudi organizacija projekta, od naročanja materialov, natančne izdelave lesenih montažnih elementov, do logistike in transporta na lokacijo, ki je bila usklajena z montažno objekta. Postavljen je bil v dobrem mesecu dni, kar je za objekt takšnih razsežnosti nekajkrat hitreje od klasične gradnje. Stavba doma starejših v Kočevju je tako za občino kot tudi za Jelovico pomemben mejnik na področju trajnostne lesene gradnje v Sloveniji, ki se vse bolj uveljavlja tudi pri nas.
»S postavitvijo doma za starejše v Kočevju smo pokazali, kaj je mogoče narediti z leseno, energijsko varčno gradnjo. Pionirski projekti gradnje javnih objektov z lesom v skladu s smernicami in zakonodajo o zelenih javnih naročilih, kot je dom starejših v Kočevju, so odličen prikaz pametnih naložb. Z uporabo domačih surovin ter znanja nastane tehnološko inovativen izdelek, ki se po svojih lastnostih uvršča v sam svetovni vrh,« je povedal Gregor Benčina, predsednik uprave Jelovice.
Objekt so zasnovali domači in tuji strokovnjaki z različnih področij, Lidija Malerič Kamnikar, u. d. i. a., Franci Imperl, dipl. psih, in Hans Peter Winter, ing. arh.. Njegovo obliko je narekovala namembnost – nova stavba se s povezovalnim hodnikom tako v nekaterih funkcijah navezuje na obstoječo (uprava, socialna in zdravstvena oskrba, kuhinja, skupna toplotna postaja), vendar poskuša že na zunaj pokazati, da je drugačna tako po vsebini kot po funkciji. Od centralnega in skupnega hodnika se na levo in desno stran odcepita dva enaka trakta, v vsakem je organizirana ena gospodinjska skupina za 12 stanovalcev. Vsaka skupina ima osem enoposteljnih sob in dve dvoposteljni, kuhinjo s shrambo, jedilnico ter gospodinjsko shrambo. Po dve skupini sta povezani s centralno kopalnico, ki je posebej prilagojena za nego nepokretnih stanovalcev ali pa samo za razvajanje. Dom za starejše občane v Kočevju se odlično zlije z identiteto kraja, poudarjajo v jelovici, saj je najbolj gozdnata pokrajina v Sloveniji sama ponudila material za izgradnjo – les, ki je uporabljen kot konstrukcijski in dekorativni element.
V Jelovici so v zadnjih letih uspešno izvedli že več kot deset velikih in arhitekturno zahtevnih objektov. Vrtcem, šolam, zdravstvenim domovom in večnamenskim dvoranam se je tako pridružil še dom za starejše.