Na Srednji šoli Ravne so prejšnji teden uradno odprli sodobni Medpodjetniški izobraževalni center Ravne (MIC ŠC Ravne) na področju obdelave in predelave kovin, sočasno pa pripravili tudi slovesnost ob energijski sanaciji objektov Šolskega centra Ravne na Koroškem. Direktor Šolskega centra in ravnatelj Gimnazije Ravne na Koroškem Dragomir Benko je ob zaključku obeh projektov povedal, da so s projektoma, vrednima nekaj več kot tri milijone evrov, opravili odlično delo, vzpostavili boljše pogoje in zmanjšali negativne vplive na okolje.
Energijska sanacija Gimnazije in Srednje šole Ravne je potekala na 6000 kvadratnih metrih ogrevanih površin in bo predvidoma zmanjšala porabo toplotne energije za 63 odstotkov ter električne energije za 20 odstotkov. Skupna vrednost projekta je približno 940.000 evrov. Starejši del fasade Gimnazije so v okviru prenove toplotno izolirali in zaključili z novim ometom teranova, novejši del pa zaključili s fasadnimi ploščami. Dodatno so izolirali podstreho, zamenjali zunanje okenske police in dotrajana vrata, vgradili nove svetilke, zamenjali klasične radiatorske ventile s termostatskimi na zaklep ter vgradili toplotno črpalko (zrak/voda), prezračevalne naprave in razvode za prezračevanje.
Na Srednji šoli Ravne je sanacija potekala na vzhodnem traktu objekta, kjer so vgradili energijsko varčnejša okna in sanirali fasado. V objekt so vgradili varčne svetilke, senzorje gibanja, na vsa grelna telesa so namestili termostatske ventile in vgradili prezračevalno napravo. Na obeh objektih je vzpostavljen sistem digitalnega obratovalnega monitoringa (DOM:EU), ki omogoča spremljanje porabe toplotne in električne energije, vode in klimatske pogoje.
»Za vzpostavitev medpodjetniškega izobraževalnega centra je bil zgrajen prizidek in dobavljena najsodobnejša oprema, ki bo izboljšala kakovost praktičnega dela izobraževanja in usposabljanja dijakov, študentov ter odraslih udeležencev,« je ob slavnostnem odprtju povedala ravnateljica Srednje šole Ravne Ivanka Stopar. V okviru projekta so dobavljeni merilna, strojna, didaktično-tehnološka, računalniška in varilna oprema, stroj za centriranje, mala sončna elektrarna, laserski stroj, mini robot, testna steza itd. Med najpomembnejšimi pridobitvami je ravnateljica omenila petosni vertikalni rezkalni obdelovalni center CNC, stružnico CNC z gnanim orodjem in Y-osjo ter brusilni stroj CNC za okroglo zunanje in notranje brušenje.
V medpodjetniškem izobraževalnem centru so tako ustvarjeni pogoji za inovativne pristope k izobraževanju in raziskovanju v sklopu poklicev oblikovalec kovin, mehatronik operater, avtoserviser, metalurg, strojni tehnik, elektrotehnik, računalniški in strojni tehnik, pomočnik v tehnoloških procesih. MIC je hkrati podporno okolje za usvajanje praktičnih znanj, spretnosti in sposobnosti za takojšnjo vključitev v delovne procese pri delodajalcih, delodajalcem pa omogoča prenos znanj in sodobnih tehnologij v delovne procese. V njem bo potekalo tudi praktično izpopolnjevanje za zaposlene v obrti in gospodarstvu, za učitelje praktičnega usposabljanja in strokovno-teoretičnih predmetov v strokovnih in poklicnih šolah ter za nezaposlene, ki jih bo v MIC napotil zavod za zaposlovanje. MIC se bo povezoval tudi z osnovnimi šolami v regiji.
Skupna vrednost naložbe v izgradnjo MIC Ravne na področju obdelave in predelave kovin je 2.136.000 evrov, od tega so zgolj za najsodobnejšo tehnološko opremo odšteli približno 1.800.000 evrov. Celotna naložba je sicer delno (v višini 1.740.000 evrov) sofinancirana iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Energijska sanacija stavb Gimnazije in Srednje šole Ravne pa je bila delno sofinancirana iz Kohezijskega sklada.