Kar 58 odstotkov naše države je pokrite z gozdovi, v katerih je približno 357 milijonov kubičnih metrov lesa. V slovenskih gozdovih raste največ bukovih (33 odstotkov) in smrekovih dreves (30 odstotkov), sledijo jim jelke (7,5 odstotka), hrast (7,1 odstotka), plemeniti listavci (5,5 odstotka), bori (5,4 odstotka), macesen (1,2 odstotka), in drugi listavci (10 odstotkov) ter iglavci (0,3 odstotka). Les znižuje emisije CO2, predelava lesa in uporaba lesnih izdelkov je za znižanje emisije toplogrednih plinov bistvena.
Razstava Čar lesa, ki je letos že 16. po vrsti, opozarja na pomen lesa kot naravnega vira ter predstavlja njegove prednosti in različne možnosti uporabe širši javnosti. Na ogled so raznovrstni izdelki iz lesa: od omaric, predalnikov, klubskih mizic do stolov in svetil. Razstavljeni izdelki so narejeni iz slovenskega lesa, ob posameznem izdelku najdemo tudi podatek o avtorju, vrsti lesa in količini CO₂, ki jo izdelek prispeva k znižanju tega v ozračju.
Razstavo ob podpori javne agencije Spirit Slovenija in Direktorata za lesarstvo na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, organizirajo Društvo za zaščito lesa Slovenije, Biotehniška fakulteta – Oddelek za lesarstvo in Svet za les.
Razstavo bodo iz Cankarjevega doma, kjer je na ogled do nedelje, 19. maja 2024, preselili v Arboretum Volčji Potok.