Znanje, ki se je kopičilo tisočletja, lahko v hipu spuhti, če ga ne znamo ohranjati, predvsem pa uporabljati, poudarja Neva Jejčič z Gradbenega inštituta ZRMK. Strehe, krite s slamo, ne najdemo le v Prekmurju, včasih so bile navzoče tudi na Krasu in Tolminskem, čeprav tam najprej pomislimo na kamnito kritino in korce. Drugod pa so imeli nekoč tudi leseno kritino. Kako poteka izdelava skodel in ali je kritina iz skodel, gline, kamna ali slame dovolj sodobna in tradicionalna hkrati?
Na razstavnem prostoru Gradbenega inštituta ZRMK v Marmorni dvorani si je tako mogoče ogledati streho iz slame, ki jo je na star način položil mojster Slavko Šorli iz Tolminskega, pa kritino iz skodel, ki jih ročno izdeluje mojster Bojan Koželj iz Stahovice. Na ogled so tudi nekateri sodobni, a po drugi strani tradicionalni gradbeni materiali iz kamna in gline, ki so sicer že dolgo v uporabi, a zdaj znova odkrivamo njihove dobre lastnosti.
Vsi, ki jih zanima, kako potekata izdelava in uporaba tradicionalne lesene kritine iz lesa, kamna in gline, lahko danes ob 13.10 prisluhnejo predavanju, ki bo potekalo na razstavnem prostoru GI ZRMK v Marmorni dvorani.